User Menu Search
Close

Historia

Kibice RazemPomysł wdrożenia w Polsce projektu KIBICE RAZEM bazuje na wieloletnich doświadczeniach niemieckich Fanprojekte.

Pierwszy tego typu ośrodek powstał w 1981 roku w Bremie, gdzie pracownicy miejscowego uniwersytetu podjęli się moderacji dyskusji, jaka toczyła się w środowisku kibiców Werderu Brema po tragicznej śmierci jednego z nich podczas zamieszek z udziałem chuliganów HSV. Od 1992 roku projekty kibicowskie wspierane są, jako integralna część Narodowej Koncepcji Bezpieczeństwa w Sporcie, przez kraje związkowe, organizacje samorządowe i instytucje piłkarskie. W chwili obecnej w Niemczech istnieje 47 lokalnych ośrodków projektu koordynowanych przez centralne biuro we Frankfurcie nad Menem.

Kibice RazemImpulsem do skorzystania z tych sprawdzonych wzorców było przyznanie Polsce i Ukrainie prawa do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™. Doświadczenia UEFA pokazują, że organizacja turnieju powinna łączyć się z możliwością aktywnej partycypacji najważniejszych grup społecznych. Jedną z takich grup są kibice piłki nożnej, którzy zasługują na to, by być traktowani jako partnerzy, a nie jedynie jako klienci lub wręcz zagrożenie dla bezpieczeństwa imprezy.

Jako instytucja odpowiedzialna za koordynację przygotowań Polski do turnieju, Spółka PL.2012 opracowała szczegółowe plany projektów kibicowskich, w tym KIBICE RAZEM. Od samego początku wszystkie plany i zamierzenia były przedmiotem konsultacji z grupami aktywnych kibiców. W czerwcu 2009 r. projekt KIBICE RAZEM uzyskał akceptację Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych, a Gdańsk i Wrocław zdecydowały się na wdrożenie na swoim terenie projektu pilotażowego.

Kibice RazemPierwsze dwa ośrodki KIBICE RAZEM powstały w czerwcu 2010 r. Partnerami projektu - zwycięzcami konkursów na prowadzenie lokalnych ośrodków projektu w Gdańsku i Wrocławiu - zostało Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej "Mrowisko" oraz Convention Bureau Wrocław. Po przeprowadzeniu odpowiednich konsultacji ze Stowarzyszeniami Kibiców zatrudniono pracowników projektu - osoby aktywne, wykształcone i równocześnie rozpoznawalne w środowisku kibiców Lechii i Śląska.

Pierwsza faza działalności gdańskiego i wrocławskiego ośrodka KIBICE RAZEM koncentrowała się na znalezieniu odpowiednich lokali i ich adaptacji do potrzeb projektu. W Gdańsku Urząd Miasta oddał kibicom do dyspozycji lokal przy ul. Fiszera 10 - w bezpośredniej bliskości stadionu przy ul. Traugutta. We Wrocławiu ośrodek KIBICE RAZEM znalazł swą siedzibę na Starym Mieście, przy ul. Szewskiej 66/67a. Oba ośrodki nawiązały też partnerstwa zagraniczne - KIBICE RAZEM Wrocław współpracuje z Fanprojekt Dynamo Drezno, a gdańszczanie odbyli trzytygodniową praktykę przy Fanprojekt Bielefeld.

Kibice RazemJuż po krótkim czasie swój akces do projektu zaczęły zgłaszać grupy kibiców z innych miast - Chorzowa, Gdyni, Łodzi, Krakowa czy Warszawy. Dlatego w październiku 2010 r. biuro koordynacji projektu wysłało do urzędów miast ofertę stworzenia na ich terenie lokalnego ośrodka KIBICE RAZEM. Jako pierwsza odpowiedziała Gdynia - w chwili obecnej trwają już prace nad otwarciem miejsca spotkań dla kibiców w lutym 2011 r.

c.d.n.

Back To Top