• Lechia Gdańsk
 • Śląsk Wrocław
 • Arka Gdynia
 • Polonia Warszawa
 • GKS Tychy
 • Miedź Legnica
 • Górnik Zabrze
 • Korona Kielce
 • Lech Poznań
 • Motor Lublin
 • Jagiellonia Białystok
 • Ruch Chorzów
 • GKS Bełchatów
 • Sandecja Nowy Sącz
 • Pogoń Szczecin
 • Stal Mielec
 • Odra Opole
KRazem
/ Kategorie: brak

KIBICE RAZEM Polonia Warszawa współorganizatorem cyklu imprez "Czarni Kulturalni"

KIBICE RAZEM Polonia WarszawaW połowie października w lokalnych ośrodkach KIBICE RAZEM rozpoczął się cykl imprez w ramach projektu finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Jako pierwsi działania rozpoczęli kibice Czarnych Koszul. W ramach cyklu wydarzeń pod wspólnym tytułem „Czarni Kulturalni” w siedzibie KIBICE RAZEM przy ul. Andersa odbyła się konferencja „Kulturalne kibicowanie – rzeczywistość czy utopia?”, a na hali przy ul. Konwiktorskiej rozegrano turniej piłki nożnej dla dzieci ze szkół podstawowych. Równocześnie przed stadionem odbywał się "festyn wileński", którego zwieńczeniem był charytatywny mecz towarzyski Polonia Warszawa – Polonia Wilno o puchar im. Tadeusza Gebethnera.

KIBICE RAZEM Polonia WarszawaKonferencja rozpoczęła się w piątek w samo południe. Zaproszeni naukowcy i praktycy, m.in. kibice realizujący projekty społeczne czy dyrektor marketingu klubu KSP Polonia, przez dwa dni dyskutowali  na temat kibicowania jako złożonego zjawiska kulturowego oraz jego wpływu na wychowanie młodzieży oraz promowania postaw obywatelskich i działań społecznikowskich. Do rozmów aktywnie włączali się przybyli na konferencje goście, którzy dzielili się z prelegentami swoimi doświadczeniami i obserwacjami ze świata sympatyków futbolu. Jak dowiedzieli się pracownicy projektu, w kuluarach powstały już pierwsze plany dotyczące dalszych badań i publikacji na temat środowiska kibiców w naszym kraju.

KIBICE RAZEM Polonia WarszawaWieczorem, dzięki inicjatywie Historyków Dumy Stolicy, nieformalnej grupy sympatyków Czarnych Koszul, ośrodek przy ulicy Andersa 29 odwiedzili potomek pierwszego prezesa KSP prof. Stanisław Gebethner oraz weteran powstania warszawskiego Juliusz Kulesza. Profesor przypomniał historię swojego przodka, a także po raz pierwszy publicznie zaprezentował puchar, o który w sobotę grały warszawska i wileńska Polonia. Na spotkaniu przedstawiona została również inicjatywa nadania jednej z nowopowstających ulic Warszawy imienia Tadeusza Gebethnera. Na pamiątkę spotkania prof. Gebethner i Juliusz Kulesza otrzymali od słuchaczy szal „Warszawska Ferajna”.

KIBICE RAZEM Polonia WarszawaNastępnego dnia w ośrodku KIBICE RAZEM dalej toczyły się obrady konferencyjne, natomiast na hali pobliskiego zespołu szkół rozgrywał się turniej piłki nożnej dla szkół podstawowych. Do udziału w piłkarskich zmaganiach zgłosiło się siedem szkół, w tym aż trzy spoza Warszawy (dwie z pobliskich miejscowości oraz jedna  z mazurskiego Pozezdrza). Rywalizacja była zacięta, a cały turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Walka o medale rozegrała się między drużyną Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci, SP nr 32 im. Małego Powstańca, SP nr 210 im. Bohaterów Pawiaka oraz drużyną z Zespołu Szkół w Pozezdrzu. Ostatecznie trzecie miejsce przypadło „Serduszku”, drugie młodym pozezdrzanom, a puchar zgarnęła popularna „Varsovia”. Medale i puchar zostały wręczone na hali na Konwiktorskiej 6. Każdy uczestnik turnieju otrzymał ponadto pamiątkową koszulkę, smycz, wlepki i długopis.

KIBICE RAZEM Polonia WarszawaO godzinie 18.00 rozpoczęło się najbardziej oczekiwane tego dnia wydarzenie – mecz towarzyski pomiędzy drugoligową Polonią Wilno i Polonią Warszawa. Na Trybunie Głównej zasiedli obok siebie sympatycy Czarnych Koszul oraz goście z Wilna. Doping przez cały mecz odbywał się w przyjacielskiej atmosferze, pomimo wyraźnej przewagi drużyny z Warszawy. W przerwie na murawę, zapowiedziane przez spikera, wkroczyły młode drużyny, które brały udział w turnieju „Czarni Kulturalni”. Medaliści otrzymali dodatkowo koszulki Polonii Warszawa z podpisami całej drużyny, a każda drużyna oryginalną piłkę Ekstraklasy. Pamiątki i nagrody rozdawali piłkarze pierwszej drużyny warszawskiej Polonii, w tym świeżo upieczony reprezentant Polski, Paweł Wszołek. Dla młodych zawodników było to tak wielkie przeżycie, że jeszcze długo nie chcieli zejść z boiska. Piłkarze Vasovii wykonali nawet mini-rundkę triumfalną pod okiem samego Wszołka. Wszyscy zawodnicy z wypiekami na twarzy opuszczali stadion.

Franciszek Rapacki, koordynator projektu KIBICE RAZEM w Warszawie tak komentował dwudniowy maraton sportowo-kulturalny: „Jesteśmy bardzo zmęczeni, ale także dumni z tego, co udało się osiągnąć przez te dwa dni. Impreza na taką skalę i tak różnorodna była możliwa tylko dzięki współpracy i wkładowi kibiców”. Agata Koczowska, również pracująca w projekcie KIBICE RAZEM, dodała: „Kibice są społecznością, która już teraz daje innym wiele z siebie. A jej potencjał jest jeszcze większy. Mam nadzieję, że dzięki takim inicjatywom jak 'Czarni Kulturalni' będziemy docierać z tym komunikatem do szerszej rzeszy osób niż tylko fani piłki nożnej”.

ŹRÓDŁO: KIBICE RAZEM
FOT.: KIBICE RAZEM 

Print
4571

x
MSiT
 • Ministerstwo Sportu i Turystyki
 • PZPN
 • KOS