• Lechia Gdańsk
 • Śląsk Wrocław
 • Arka Gdynia
 • Polonia Warszawa
 • GKS Tychy
 • Miedź Legnica
 • Górnik Zabrze
 • Korona Kielce
 • Lech Poznań
 • Motor Lublin
 • Jagiellonia Białystok
 • Ruch Chorzów
 • GKS Bełchatów
 • Sandecja Nowy Sącz
 • Pogoń Szczecin
 • Stal Mielec
 • Odra Opole
Z wizytą w Bułgarii
JN
/ Kategorie: brak

Z wizytą w Bułgarii

w ramach programu LIAISE +

W dniach 2 – 4 lipca na zaproszenie Bułgarskiego Związku Piłki Nożnej koordynatorzy projektu Kibice Razem, przedstawiciele SD Europe oraz NFIP Austrii uczestniczyli w wizycie wymiennej w ramach programu LIAISIE+. Celem wizyty było jak najszersze przedstawienie funkcjonowanie systemu organizacji i zabezpieczenia meczów piłki nożnej w Bułgarii oraz przede wszystkim poznanie stopnia rozwoju funkcji SLO (Supporters Liaision Officer) w bułgarskich ligach piłki nożnej. Oprócz tego przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej przedstawili rozwiązania, które sprawdzają się podczas organizacji meczów piłki nożnej i współpracy z kibicami w Polsce.

Bułgarski system SLO jest w fazie rozwoju, koordynator ds. kibiców powinien być zgłoszony przez klub we wniosku licencyjnym. Jednak w wieli wypadkach są to puste kandydatury.  W zeszłym roku odbyło się pierwsze szkolenie dla SLO zorganizowane przez BFSU, jej przedstawiciele realnie oceniają, że jest około 5 faktycznie pracujących SLO w bułgarskich klubach piłki nożnej. Rola SLO jest różnie rozumiana przez interesariuszy, którzy w większości uznają tę funkcję jako przynależącą do systemu zabezpieczenia meczu, podczas gdy jest to pracownik klubu, który w przeciwieństwie do kierownika ds. bezpieczeństwa pracuje bezpośrednio z kibicami tj. z klientem. Nie powinien być także rozumiany jako informator dotyczący działań kibiców dla służb porządkowych. Rola SLO to wsparcie organizacyjne dla kibiców oraz wymiana istotnych informacji z pozostałymi podmiotami biorącymi udział podczas organizacji meczu.

Stadion Lewski Sofia

Według naszych bułgarskich kolegów w Bułgarii największym wsparciem kibiców cieszą się dwa kluby ze stolicy: Lewski Sofia oraz CSKA Sofia, jednak ten drugi przechodzi teraz kryzys związany z upadkiem i odbudową klubu, który obecnie gra na licencji Litexu Łowecz. W drugim co do wielkości mieście w Bułgarii Płowdiw grają dwa rywalizujące ze sobą klubu Botev i Lokomotiv. Dużym biznesowym projektem jest także aktualny mistrz i zdobywca Superpucharu Bułgarii Ludogorec Razgrad. Drużyna z 30 tysięcznego Razgradu, od 7 lat jest w walce o najwyższe trofea w kraju. Nie jest dużą przesadą stwierdzenie, że wymienione 5 klubów i ich bezpośrednia rywalizacja nadaje ton bułgarskiej lidze (ten sportowy i emocjonalny).

Wszystkie mecze najwyższej klasy rozgrywkowej są transmitowane w telewizji i dodatkowo jeden mecz z każdej kolejki drugiej ligi. Podobnie jak w Polsce kibice poznają dokładną datę spotkań na 3 tygodnie przed kolejką, minimalny czas to 10 dni przed spotkaniem.

uczestniczy spotkanie w siedzibie Bułgarskiego Związku Piłki Nożnej

W rozpoczynającym się sezonie nowością dla bułgarskich kibiców będzie system identyfikacji, wejście na stadion będzie możliwe tylko z imiennym biletem i przedstawieniem dowodu tożsamości. Tak sam system funkcjonuje w Polsce od 2010 roku i czasów przygotowań do UEFA EURO 2012. Jak sami Bułgarzy wskazują ich infrastruktura stadionowa jest mocno archaiczna i nie wszędzie inwestowanie w nowe systemu dostępu dla kibiców jest racjonalnym działaniem. Dlatego też z dużą rezerwą podchodzą do kolejnej nowelizacji ustawy, jednak wiedzą, że zmiany są nieuniknione.

Punktem kulminacyjnym wizyty był mecz o Superpuchar Bułgarii (3 lipca 2019 20:30 EET) pomiędzy drużynami Ludogorec Razgrad a Lokomotiv Płowdiw podczas, którego bezpośrednio można było zaobserwować działanie bułgarskiego systemu w praktyce. Mecz był rozgrywany na Stadionie Narodowym im. W. Lewskiego w Sofii. Polscy kibice ostatni raz mogli zobaczyć ten obiekt na żywo w 2011 oraz 2016 roku. Wtedy to były rozgrywane na nim mecze w ramach Ligii Europy pomiędzy Lokomotiwem Sofia a Śląskiem Wrocław oraz Slavią Sofia a Zagłębiem Lubin. Do stolicy Bułgarii przyjechali kibice z oddalonego o ponad 300 kilometrów Razgradu i 150 kilometrów Płowidwu. Na stadionie i w jego okolicach znacznie bardziej zauważalni byli fani Lokomotivu. Duży stadion zapełnił się tylko symbolicznie, organizator wskazał, że na trybunach obecnych było 3800 osób. Na boisku i na trybunach można było znaleźć polski akcent, bowiem w klubie z Razgradu grają Jacek Góralski i Jakub Świerczok, ale tylko temu pierwszemu tego dnia było dane walczyć o trofeum. Mecz zakończył się zwcyęstwem Ludogorca 2:0, a bramki dla „polskiej” drużyny zdobywali M.Tchibota (3’) oraz J. Lukoki (90’+3).

W imieniu Polskiego Związku Piłki Nożnej chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania dla naszych kolegów z Bułgarii za interesującą wizytę z bardzo bogatym programem i ciekawą wymianę spostrzeżeń dotyczącą rozwoju szeroko rozumianej piłki nożnej.

Print
305

x
MSiT
 • Ministerstwo Sportu i Turystyki
 • PZPN
 • KOS