User Menu Search
Close
Wołgograd – polskie pożegnanie z mundialem
JN
/ Kategorie: Kibice Razem

Wołgograd – polskie pożegnanie z mundialem

Od lat na wielkich turniejach piłkarskich spodziewaną liczbę polskich kibiców można było oszacować stosując prosty wzór: liczba sprzedanych biletów razy trzy. Sobie tylko znanymi sposobami sympatycy Biało-Czerwonych potrafili zdobyć dodatkowe wejściówki i stawić się na stadionie w liczbie, która za każdym razem zaskakiwała organizatorów. Pierwszym wyjątkiem od tej reguły może stać się mecz z Japonią w Wołgogradzie, który zakończy występy Reprezentacji Polski na rosyjskim mundialu.

Według danych FIFA na ostatnie spotkanie grupy H bilety nabyło 1969 osób z Polski. Niestety, zarówno z rozmów przeprowadzanych z naszymi rodakami po meczu w Kazaniu jak i z doniesień medialnych wynika, że część tej grupy zamierza odstąpić swe bilety innym zainteresowanym i zrezygnować z podróży do Wołgogradu. Dlatego należy realistycznie założyć, że grupa wspierająca Biało-Czerwonych może liczyć tym razem jedynie 1500-1800 osób.

Poruszanie się po mieście

Do Wołgogradu można dojechać pociągiem z Moskwy – czas podróży to ok. 20 godzin – jednak większość osób udających się na mecz wybierze zapewne transport lotniczy. Port lotniczy Volgograd International Airport (VOG) znajduje się 20 km na północny zachód od miasta i przypomina wielkością Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Nie sposób się zgubić, tym bardziej, że wołgogradzki wolontariat gra wysokim pressingiem i systemem „każdy swego” – do każdego opuszczającego terminal kibica natychmiast podbiegają dwie kompetentne i chętne do pomocy osoby. Do centrum miasta udajemy się korzystając z odjeżdżających co kilka minut autobusów, posiadacze FAN-ID podróżują w dniu meczu za darmo. Transfer trwa około 25 minut.

lotnisko w Wołgogradzie

Wołgograd to miasto ciągnące się na przestrzeni ok. 40 kilometrów wzdłuż zachodniego brzegu Wołgi. Po przyjeździe z lotniska orientacja jest niezwykle prosta – docieramy do miasta na wysokości Strefy Kibiców, a następnie poruszamy się po osi północ-południe wzdłuż głównej arterii komunikacyjnej, czyli dwupasmowego Prospektu Lenina, korzystając z dedykowanych linii autobusowych lub tramwajów. Położoną na nadbrzeżnym deptaku Strefę Kibiców dzieli zresztą od stadionu jedynie niecałe pięć kilometrów. Polecalibyśmy spacer malowniczym brzegiem Wołgi, ale…

…ale znacznie większym problemem niż orientacja w mieście, mogą okazać się panujące tu upały i plaga owadów. Temperatury w Wołgogradzie sięgają obecnie 40°C w cieniu, wieczorem powietrze roi się zaś od natrętnych latających stworzeń. W ciągu dnia warto mieć ze sobą butelkę wody, nakrycie głowy i nie przesadzać z alkoholem. Wieczorem przyda się natomiast spray na komary – jego dopuszczalna pojemność w samolotach to 100 ml.

Strefa Kibiców

Z oczywistych względów trudno jest zakładać, że wołgogradzka Strefa Kibiców wypełni się w dniu meczu świętującymi kibicami z Polski. Jedynie dla porządku odnotujmy więc, że mieści się ona przy centralnym nadrzecznym deptaku, wzdłuż Alei Bohaterów (Alleya Geroyev) i ma pojemność 15.000 osób. Obowiązują w niej identyczne zasady bezpieczeństwa i kontroli, co w Moskwie i Kazaniu – prześwietlanie bagażu, przejście pod wykrywaczem metalu, zakaz wnoszenia własnych produktów żywnościowych.

stadion - plan

Stadion

Do Wolgograd Arena dojeżdża się transportem publicznym wysiadając na stacji „Central Stadium”. Przed meczem warto poświęcić chwilę, by z bliska obejrzeć monumentalny Kurhan Mamaja z pomnikiem Matki Ojczyzny upamiętniającym bohaterską obronę Stalingradu – tak nazywał się wówczas Wołgograd – w czasie II Wojny Światowej. Jest on niemal dwukrotnie większy od Statui Wolności w Nowym Jorku (85 vs. 46 metrów) i stanowi najbardziej charakterystyczny element panoramy miasta.

Wołgograd Arena

Stadion, na którym Polska rozegra ostatni mecz grupowy z Japonią, mieści 45.568 osób. Dla Polaków dedykowane są sektory A105, A106, A107, A207 oraz D108 leżące na dole po prawej stronie patrząc od strony ławki rezerwowych. Zasady organizacji i bezpieczeństwa pozostają bez zmian, przypominamy te najważniejsze:

- bramy otwierane są na trzy godziny przed meczem, rekomendujemy wcześniejsze przybycie choćby po to, aby spokojnie zdążyć wspiąć się na Kurhan Mamaja;

- niezależnie od wskazanych na bilecie miejsc, na stadion można dostać się dowolnym wejściem – mobilny zespół NSLO będzie dyżurował przed Gate 2 - bramą znajdującą się bezpośrednio przy przystanku tramwajowym vis-a-vis trybunyA;

wejście nr 2

- na stadion można wnieść plecaki i inny „bagaż podręczny” o wielkości nieprzekraczającej 75 cm w trzech wymiarach łącznie – prosimy o niezabieranie ze sobą niepotrzebnych toreb, inaczej liczyć się należy z koniecznością pozostawienia ich w depozycie;

- przed wejściem na obiekt każdego kibica czeka skanowanie plecaków, opróżnianie kieszeni oraz kontrola przy pomocy bramek do wykrywania metalu;

- maksymalna wielkość flag to 1,5 x 2 m., aby bezproblemowo wnieść ponadwymiarowe płótno, należy je najpierw oficjalnie zgłosić – więcej wskazówek tutaj.

Pomoc konsularna

Mobilny Punkt Konsularny RP w Wołgogradzie znajduje się przy ul. Parhomenko 27b. Telefoniczny kontakt z konsulem możliwy jest pod numerem telefonu +7 985 490 12 12 lub +7 985 490 24 24.

Drukuj
18614

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Poprzedni Następny
Back To Top