User Menu Search
Close
53 urodziny GKS Tychy
GKS Tychy
/ Kategorie: GKS Tychy

53 urodziny GKS Tychy

W tyskim sporcie wyczynowym przełomową datę stanowi 20 kwietnia 1971 roku, kiedy to powołano Górniczy Klub Sportowy Tychy. Powstał on w wyniku połączenia klubu Polonia Tychy, kilku sekcji Górnika Wesoła i sekcji hokejowej Górnika Murcki.

Społeczność Murcek i Wesołej dumne ze swych sportowców, po włączeniu miejscowych klubów do tyskiego wielosekcyjnego giganta poczuły się okradzione z lokalnego dorobku. Sposób powstania GKS-u Tychy był jednak rzeczą charakterystyczną dla tamtych czasów, bowiem nastąpił w wyniku podjęcia stosownej uchwały przez Komitet Powiatowy PZPR w sprawie rozwoju turystyki i sportu w mieście Tychy. Powołanie dużego, wielosekcyjnego klubu było wyrazem ambicji lokalnych władz oraz działaczy sportowych, których marzeniem było wprowadzenie tyskich sportowców do pierwszoligowych lig różnych dyscyplin sportowych. Klub obejmował swoim zasięgiem część powiatu tyskiego, działał dzięki opiece finansowej okolicznych kopalń w Wesołej, Lędzinach i Bieruniu Nowym. Niektóre sekcje klubu miały swoje siedziby właśnie przy kopalniach, inne mieściły się w samych Tychach.

W tym czasie miasto było już znacznie lepiej wyposażone w obiekty sportowe. Oprócz starego, zmodernizowanego stadionu w sąsiedztwie osiedla "A" wybudowano nowy stadion przy ulicy Engelsa (dziś ulica Edukacji) z trybunami dla 20 tysięcy widzów. Wzniesiono również halę sztucznego lodowiska, zbudowano kryty basen.

W 1973 roku GKS Tychy skupiał ponad sześciuset zawodników w siedmiu sekcjach sportowych. Najbardziej znaczące w dziejach klubu były sekcje piłki nożnej, hokeja na lodzie, sekcja zapaśnicza oraz lekkoatletyczna. Piłkarskie sukcesy przyszły stosunkowo szybko. GKS Tychy w 1973 roku awansował do II ligi, a w 1974 roku do I ligi. Entuzjazm ogarnął miejscowych kibiców w 1976 roku, gdy tyscy piłkarze zdobyli tytuł wicemistrza Polski. Efektem tego był wyjazd Romana Ogazy wraz z polską reprezentacją na IO w Montrealu w 1976 roku. Polska drużyna zdobyła tam srebrny medal i w ten sposób po raz pierwszy medal olimpijski trafił do tyskiego klubu. Niestety, krótko później najlepszych piłkarzy podkupiły inne kluby, a GKS spadł do II ligi (1977 rok), a następnie do III ligi (1983 rok).

Później piłkarzom wiodło się różnie. W sezonie 1992/93 powrócili do II ligi, by po dwóch latach ponownie spaść do III ligi. Pod koniec lat 90-tych do Tychów zawitała I liga. Stało się to za sprawą Piotra Bullera i fuzji Sokoła Pniewy z GKS-em Tychy. Także za sprawą tej samej osoby Sokół Tychy został rozwiązany z powodów finansowych.

Jeszcze w 1997 założono Tyski Klub Sportowy Tychy i zgłoszono go do rozgrywek V ligi. W 2000 roku klub zmienił nazwę na Górnośląski Klub Sportowy Tychy ‘71 i wywalczył awans do IV ligi.

18 czerwca 2008 roku, po blisko 10 latach gry na piłkarskich peryferiach, GKS Tychy awansował na szczebel centralny do nowej II ligi. Najpierw tyszanie zajęli 1. miejsce w tabeli IV ligi śląskiej, gr. 1, notując sezon bez porażki, by później z powodzeniem przejść dwustopniowe baraże (pokonując Pniówka Pawłowice Śląskie i Aluminium Konin). W lipcu 2008 roku klub powrócił do pierwotnej nazwy - Górniczy Klub Sportowy Tychy oraz do historycznego herbu.

Kolejny awans piłkarze GKS-u Tychy wywalczyli w 2012 roku na Stadionie Miejskim w Jaworznie, na którym rozgrywali domowe mecze na czas budowy nowego obiektu piłkarskiego w Tychach. Po 18 latach przerwy tyszanie znów zameldowali się na drugim szczeblu rozgrywkowym w Polsce i występowali na nim do 2015 roku.

Tyscy piłkarze po spadku w sezonie 2014/15, spotkania rozgrywali już na nowym Stadionie Miejskim w Tychach, który został otwarty 18 lipca 2015 roku. Oficjalne otwarcie, które obserwowało ponad 13 tysięcy kibiców, uświetnił towarzyski mecz GKS Tychy – FC Koeln, będący nawiązaniem do pucharowego starcia obu drużyn w 1976 roku. Ówczesny przedstawiciel niemieckiej Bundesligi wygrał 1:0, a premierowego gola na nowym obiekcie zdobył Japończyk Kazuki Nagasawa.

Banicja GKS-u w II lidze trwała tylko jeden sezon. Tyszanie awans wywalczyli z 3. miejsca, a najlepszym strzelcem z 16. golami został Łukasz Grzeszczyk. Na drugim szczeblu rozgrywkowym w Polsce (obecnie rozgrywki o nazwie Fortuna 1 Liga), zielono-czarno-czerwoni występują nieprzerwanie od 8 sezonów.

6 kwietnia 2023 roku nowym większościowym akcjonariuszem Klubu Piłkarskiego GKS Tychy S.A. została spółka – Tychy Investment Company Limited z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.
Drukuj
2128

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Poprzedni Następny
Back To Top