User Menu Search
Close
Druga wizyta w ramach Programu LIAISE w Polsce
Kibice Razem
/ Kategorie: Kibice Razem

Druga wizyta w ramach Programu LIAISE w Polsce

9. kolejka PKO Ekstraklasy Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin

W dniach 21-22 września odbyła się druga wizyta w Polsce w ramach projektu LIAISE+ - (Liaison-Based Integrated Approach to Improving Supporter Engagement) – przedsięwzięcia mającego na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze współpracy z kibicami. Obok PZPN partnerami projektu są krajowe federacje piłkarskie Czech, Bułgarii, Francji, Portugalii i Szwecji oraz krajowe organizacje zrzeszające kibiców z Europy.

Przedstawiciele Szwedzkiej Ligii, Szwedzkiego Zrzeszenia Kibiców, SD Europe oraz Think Thanku ds. bezpieczeństwa imprez masowych przy Radzie Europy przyjechali do stolicy Dolnego Śląska aby wziąć udział w obserwacji przygotowań do meczu 9. Kolejki PKO Ekstraklasy Śląsk Wrocław – Zagłębie Lubin oraz wymienić doświadczenia z osobami bezpośrednio związanymi z organizacją dnia meczowego.

Oficjalne rozpoczęcie wizyty odbyło się w siedzibie KIBCE RAZEM Śląsk Wrocław przy ulicy Szewskiej 66/67a na Starym Mieście. Miejsce oczywiście nie zostało wybrane przypadkowo. Program Ministerstwa Sportu i Turystyki KIBICE RAZEM to jeden z trzech obszarów współpracy z kibicami Polskiego Związku Piłki Nożnej. Dwa kolejne to: rozwój funkcji SLO (Support Liaison Officer) oraz współpraca z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych.

 Na początku spotkania głos zabrał dr Dariusz Łapiński, krajowy koordynator ds. współpracy z kibicami PZPN, który naświetlił uczestnikom spotkania idee funkcjonowania SLO w Polsce. „Najważniejsze jest aby osoby pełniące rolę SLO były wytypowane do tej funkcji ze środowiska aktywnych kibiców. Rola SLO w dużej mierze oparta jest na wzajemnym zaufaniu dla siebie wszystkich stron” – tłumaczył.

W Polsce program SLO jest wprowadzany od 2010 roku, od momentu przygotowań do UEFA Euro 2012 w Polsce i Ukrainie. Każdy klub grający na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce jest licencyjnie zobowiązany do wyznaczenie osoby pełniącej stanowisko SLO. „Na niższych szczeblach jest to opcjonalne, budujący jest jednak fakt, że wszystkie kluby, które zostały relegowane do niższych ligi nie wykreśliły tej funkcji. To pokazuje, że praca jaką wykonują SLO jest doceniana i zauważana” – komentował dr Dariusz Łapiński.

Następnie uczestnicy spotkania poznawali zasady funkcjonowania wrocławskiego ośrodka KIBICE RAZEM. Lokalny koordynator projektu Jakub Kurowski przedstawił m.in. wachlarz inicjatyw jakie są podejmowane przez i dla kibiców Śląsk Wrocław w ramach działań ośrodka oraz nakreślił zasady współpracy z urzędem miasta, klubem oraz Polskim Związek Piłki Nożnej.

Kolejno przyszedł czas na zapoznanie się ze specyfiką nadchodzącego meczu oraz sytuacji kibiców piłki nożnej, w którą obserwatorów wprowadził SLO Śląska Wrocław Przemysław Piwowarski. „Nie wszędzie, ale są wciąż miejsca w Polsce, w których kibice przyjezdni, a czasami nawet i miejscowi nie są mile widziani. Są też takie stadiony, na których różne grupy kibicowskie są różnie traktowane. Samo kupno biletu na spotkanie wyjazdowe często jest bardzo utrudnione, w związku z koniecznością zbierania danych osobowych, zamawiania i opłacania biletów z wyprzedzeniem, a często nawet z koniecznością rozdania biletów imiennych (sic!) grupie kibiców pod stadionem” – opowiadał.

O powstaniu Federacji Kibiców Niepełnosprawnych i początkach ruchu kibiców niepełnosprawnych w Polsce opowiadał prezes Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław Paweł Parus, który chwalił bardzo dobrą współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i umiejętność słuchania potrzeb grup zagrożonych wykluczeniem. W ten sposób podczas meczów drużyny narodowej dla kibiców z ograniczeniami ruchowymi i intelektualnymi powstały chociażby miejsca „Easy Acces” a dla osób niewidzących i niedowidzących prowadzona jest usługa audiodeskrypcji.

Po zakończeniu rozmów i prezentacji w ośrodku KR Śląsk Wrocław przyszedł czas na wizytę na Stadionie Wrocław gdzie uczestnicy wizyty mieli okazję poznania obiektu, uczestniczenia w odprawie Delegata Meczowego, odprawie stewardów oraz rozmowie z Dyrektor ds. bezpieczeństwa i administracji Śląska Wrocław Małgorzatą Korny, która wyjaśniała w jaki sposób ustawa o Bezpieczeństw Imprez Masowych wpływa na przygotowanie i przebieg dnia meczowego, na kim spoczywa odpowiedzialność za wydarzenia na stadionie oraz jak przebiega współpraca na linii klub – pozostali interesariusze dnia meczowego.

Po tej rozmowie delegacja przeszła na sektor gości by odbyć krótką rozmowę z SLO Zagłębia Lubin Jackiem Jurkiewiczem i zobaczyć proces wpuszczania kibiców przyjezdnych na stadion. Trzeba zaznaczyć, że klub Śląsk Wrocław jest stale wyróżniany w corocznym Raporcie PZPN o stanie bezpieczeństwa na stadionach. A sam proces wpuszczania kibiców przyjezdnych na stadion we Wrocławiu należy do jednego z najbardziej sprawnych.

Podczas meczu zarówno przez kibiców Śląska jak i Zagłębie została zaprezentowane efektowne oprawy, które szczególnie zwróciły uwagę obserwatorów. W Szwecji oprawy są prezentowane podczas wejścia zawodników na murawę albo w przerwie meczu, dlatego prezentacja oprawy podczas trwania spotkania była dla naszych gości sporym zaskoczeniem. Sam mecz także był bardzo efektowny, obie  drużyny walczyły do końca w tym „derbowym starciu” i spotkanie zakończyło się wynikiem 4:4.

Po ostatnim gwizdku sędziego przeprowadzono jeszcze krótkie spotkanie podsumowujące i zakończono oficjalną część wizytacji. W imieniu organizatorów chcieliśmy podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przebieg spotkania, szczególne podziękowania kierujemy do klubu WKS Śląsk Wrocław SA za przekazanie biletów i akredytacji dla naszej grupy.

Drukuj
31016

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Poprzedni Następny
Back To Top