User Menu Search
Close
Adrian Byłeń
/ Kategorie: Kibice Razem

Modern Football a Świat Kibiców #5

27.11.2015 r. - Stadion Miejski Wrocław, organizator: ośrodek KIBICE RAZEM Śląsk Wrocław

Modern Futbol a Świat KibicówW piątek, 27 listopada 2015 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w piątej edycji konferencji naukowej Modern Football a Świat Kibiców, której organizatorem był ośrodek KIBICE RAZEM Śląsk Wrocław. Konferencja podobnie jak poprzednie edycje miała miejsce na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Swoje prelekcje przedstawiło 6 badaczy futbolu, reprezentujących różne środowiska kibicowskie, dziedziny naukowe i zainteresowania badawcze.

 

Modern Futbol a Świat KibicówPoczątek to przedstawienie prawnych zagadnień i zmian w Ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Z perspektywy właśnie wejścia w życie nowelizacji wspomnianej Ustawy niezwykle cenne nie tylko dla teoretyków futbolu, ale także praktyków, czyli zwykłych kibiców była analiza i komentarze dr r. pr. Mateusza Dróżdża. Uwagi zostały zaprezentowane nie tylko jako odniesienia do nowych zapisów dokumentów, ale także zyskały dodatkową głębie w postaci historii z ich przygotowania podczas posiedzeń specjalnej komisji sejmowej, w pracach której uczestniczył dr Dróżdż. Wszystkie komentarze do ustawy możemy śledzić także w pierwszym wydaniu zbioru komentarzy autorstwa pierwszego z prelegentów wrocławskiej konferencji.

 

Modern Futbol a Świat KibicówKolejne dwa wystąpienia w pierwszym panelu prezentowały bliższe kibicom niż paragrafy ustaw zagadnienia. Podejście praktyczne – dotyczące rozwoju turystyki fanów oraz udogodnień nowych polskich stadionów zaprezentował dr hab. Tomasz Sahaj z Akadamii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Z kolei Mateusz Grodecki z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił wpływ polityki na rozwój kultury kibicowskiej i form kibicowania w okresie przemian ustrojowych w Polsce i w latach 1989-2012 następujących po tychże przemianach.

 

Modern Futbol a Świat KibicówPo krótkiej przerwie, podczas drugiej sesji prelekcji zostały zaprezentowane kolejne trzy tematy. Podobnie jak te wcześniejsze poruszały nieopisane lub nierozwinięte dostatecznie do tej pory przez polską literaturę kibicowską zagadnienia. Nowej i niezwykle ciekawej klasyfikacji, prezentującej wybrane zjawiska związane z kulturą kibicowską, wydarzeniami sportowymi (w szczególności piłkarskimi), dokonał dr Przemysław Nosal z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej prezentacji przedstawił podział takich wydarzeń na mity logistyczne, tzw. „Czarne łabędzie” oraz „okręty Tezeusza” czym po skończonej prelekcji wzbudził ożywioną dyskusję wśród zebranych uczestników.

 

Z kolei prezentacja przedostatniego prelegenta Jacka Burskiego z Uniwersytetu Łódzkiego to przegląd teorii i interpretacja dyskursu do badań nad zjawiskiem kibicowania, który po krótce przedstawił złożone relacje między teoretycznymi aspektami ujęcia kibicowania oraz nakreślił ich szkic empiryczny.

 

Modern Futbol a Świat KibicówOstatnia z prelekcji dotyczyła przedstawienia początkowego etapu badań nad ewaluacją społeczną programu KIBICE RAZEM. Swoje dotychczasowe badania, głównie w postaci wywiadów z osobami uczestniczącymi w projekcie – koordynatorami ośrodków lokalnych, samorządowcami oraz przedstawicielami PZPN i MSiT zaprezentował dr Radosław Kossakowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Dyskusja nad tym tematem i rozwojem projektu KIBICE RAZEM była ostatnią częścią 5. edycji konferencji Modern Football a Świat Kibiców.

 

Modern Futbol a Świat Kibiców

 

 

 

Drukuj
3861

Wybór motywu

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Previous Następny
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2020 Kibice Razem
Back To Top