Pierwsza edycja Kibolskiej Dychy przeszła do historii

W niedzielę, 26 marca odbyła się pierwsza edycja Kibolskiej Dychy. W biegu na dziesięć kilometrów, który odbył się nad jeziorem Maltańskim wzięło udział blisko tysiąc biegaczy. Rywalizację wygrał Tomasz Mikulski z czasem 0:34:20. W drużynowej klasyfikacji najlepszy okazał się FC Gostyń. Bieg zorganizowało Stowarzyszenie Kibiców Kolejorz, Stowarzyszenie Wiara Lecha i ośrodek Kibice Razem-Lech Poznań.

Niedzielny poranek. Godzina 6. Jezioro Maltańskie. Nad poznańską Maltę dotarli organizatorzy biegu. Rozpoczęły się przygotowania do pierwszej edycji Kibolskiej Dychy, która ma stać się nową tradycją kibiców Kolejorza. Co roku w okolicach urodzin Lecha Poznań fani niebiesko-białych będą spotykać się na wspólnym biegu na dystansie dziesięciu kilometrów.

Pierwsi uczestnicy biegu zaczęli pojawiać się w okolicach godziny ósmej. Ich celem było odebranie pakietów, które były wydawane od czwartku do piątku w ośrodku Kibice Razem-Lech Poznań i od soboty do godziny 10 w dzień biegu pod zieloną trybuną na mecie obiektu POSiR Malta. Start został zaplanowany na godzinę 10:30. Niebiesko-biali biegacze, większość ubrana w specjalnie przygotowanych koszulkach partnera technicznego klubu wielosekcyjnego Wiara Lecha – AdRunaLine, zajęli miejsca w specjalnych strefach, z których mieli wystartować. Znakiem rozpoczynającym pierwszą w historii Kibolską Dychę była odpalona raca. Blisko tysiąc uczestników wybiegło na trasę, która liczyła dziesięć kilometrów, czyli blisko dwa okrążenia jeziora Maltańskiego.

Najlepszy czas wśród mężczyzn – 0:34:20 – uzyskał Tomasz Mikulski. Był ponad dwie minuty szybszy od drugiego na mecie Fryderyka Kaczmarka, który o dziewięć sekund wyprzedził Łukasza Fabiańskiego. Wśród kobiet najlepsza okazała się Żaneta Wiśniewska, która uzyskała czas 0:45:35. Drugie miejsce na podium zajęła Adrianna Jakubiec, a na trzeciej lokacie została sklasyfikowana Kamila Kasperek. W biegu uczestniczyli także zawodnicy wszystkich sekcji sportowych Wiary Lecha. Najlepiej zaprezentował się Daniel Lorenz, który na co dzień reprezentuje drużynę kolarzy. W klasyfikacji generalnej zajął wysoką szóstą lokatę. W pierwszej pięćdziesiątce znalazł się Błażej Telichowski, który stracił do zwycięzcy niecałe dziewięć minut.

Podczas Kibolskiej Dychy odbyły się również zmagania drużynowe. Najlepiej wypadli przedstawiciele FC Gostyń, których łączny czas (pięciu najlepszych) wyniósł 3:03:35. Drużyna Wiary Lecha zajęła drugie miejsce ze stratą czterech minut do gostynian. Trzecie miejsce przypadło KB Dębiec. Najliczniej reprezentowani byli Ratajscy Fanatycy i Wildeccy Fanatycy. Ci pierwsi zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej. Do podium zabrakły 62 sekundy.

Po przebiegnięciu linii mety przez ostatniego uczestnika rozpoczęła się dekoracja najlepszych. Organizatorzy nagrodzili najlepszych wśród kobiet, mężczyzn i zawodników na wózkach oraz zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych, których było aż dwanaście.

Pierwsza edycja Kibolskiej Dychy przeszła do historii. Na drugą trzeba będzie poczekać kolejne dwanaście miesięcy. Wkrótce zostanie ogłoszony termin biegu kibiców Lecha na 102. urodziny Kolejorza.

Organizatorzy pragną podziękować partnerom biegu za pomoc w realizacji imprezy. Wśród wspierających znaleźli się: