User Menu Search
Close
Pomagamy osobom uciekającym przed wojną
Motor Lublin
/ Kategorie: Motor Lublin

Pomagamy osobom uciekającym przed wojną

Wobec dramatycznych wydarzeń w ostatnim czasie na Ukrainie, Miasto Lublin pozostaje solidarne ze swoim sąsiadem i oferuje wsparcie.

Pakiet działań solidarnościowych i pomocowych na rzecz osób uciekających przed wojną:

DZIAŁAJĄCE INFOLINIE I NUMERY WSPARCIA

 • +48 533 39 15 69 - specjalnie utworzony numer telefonu dla osób przybywających z Ukrainy, pod którym wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Numer alarmowy jest tylko dla osób z Ukrainy, które przekroczyły granicę i potrzebują pomocy.
  Specjalny numer telefonu jest wyświetlany również na ekranach informacyjnych miejskiego Systemu Zarządzania Ruchem. To przydatna informacja, dla osób uciekających z Ukrainy, które docierają do Lublina samochodem.
 • 81 466 1000 - Contact Center Urzędu Miasta Lublin - numer, pod którym przyjmowane są zgłoszenia od mieszkańców dotyczące możliwości udostępnienia pokoju, mieszkania czy domu na czasowy pobyt dla obywateli z Ukrainy;
 • 882 431 094 - numer, pod którym osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy mogą zgłaszać zapotrzebowanie na rzeczy niezbędne ukraińskim rodzinom;
 • 666 688 439 - numer, pod którym można zgłaszać zapotrzebowanie na karmę, wodę i wyposażenie dla zwierząt, które towarzyszą osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie;
 • 81 466 25 08 - informacja dla pracodawców, którzy chcą zgłosić możliwość zatrudnienia obywateli Ukrainy;
 • 665 500 410 - numer kontaktowy do Straży Miejskiej;
 • 81 532 08 27 - Polski Czerwony Krzyż;
 • 451 168 789 - Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

PUNKTY WYDAWANIA PACZEK ŻYWNOŚCIOWYCH I SUCHEGO PROWIANTU

Działają dwa punkty wydawania paczek żywnościowych i suchego prowiantu osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Pierwszy punkt znajduje się na terenie miasteczka ruchu drogowego przy Al. Zygmuntowskich 4 i czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Drugi znajduje się przy ul. Popiełuszki 35 a i funkcjonował będzie od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-17.00 oraz w soboty w godz. 10.00-12.00. We wskazanych miejscach nie jest prowadzona zbiórka żywności od mieszkańców.

Więcej informacji na temat wydawania paczek żywnościowych można uzyskać pod numerem telefonu: 81 466 69 96.

INTERWENCYJNE PUNKTY NOCLEGOWE

W 16 lokalizacjach Lublina działają interwencyjne punkty noclegowe dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Na chwilę obecną może w nich znaleźć miejsce ponad 2000 osób. W rezerwie są kolejne lokalizacje gotowe do uruchomienia w miarę potrzeb. Koordynacją zapewnienia wyżywienia oraz opieką nad osobami szukającymi tam schronienia zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspólnie z pracownikami Centrum Interwencji Kryzysowej i wolontariuszami. W miejscach działają zespoły pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową.

Straż Miejska w zwiększonej obsadzie, wspólnie z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego (monitoring), na bieżąco sprawdza sytuację na głównych wjazdach do miasta, ulicach i parkingach, by w razie takiej potrzeby kierować osoby potrzebujące pomocy do miejsca tymczasowego zakwaterowania. Numer kontaktowy do Straży Miejskiej to 665 500 410.

BEZPŁATNA KOMUNIKACJA MIEJSKA I PARKINGI W STREFIE PŁATNEGO PARKOWANIA

Obywatele Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych szukają schronienia w naszym mieście, mogą podróżować nieodpłatnie komunikacją miejską w Lublinie oraz korzystać z bezpłatnego postoju samochodów osobowych w Strefie Płatnego Parkowania na terenie Lublina. Podstawę do bezpłatnych przejazdów oraz zwolnienia z opłat w Strefie Płatnego Parkowania stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie.

LUBELSKI SPOŁECZNY KOMITET POMOCY UKRAINIE

Przy Centrum Kultury w Lublinie działa Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, który na bieżąco udziela pomocy i informacji osobom z Ukrainy i koordynuje pracę organizacji pomocowych oraz wolontariuszy. Zajmuje się on również koordynacją działań w zakresie przydzielania miejsc zakwaterowania w domach prywatnych. Prowadzi on bazę dostępnych noclegów u osób prywatnych. Komitet przygotował formularz on-lineotwiera się w nowej karcie, za pomocą którego mieszkańcy mogą zgłosić chęć udzielenia noclegu osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie.

Miasto także wspiera działania związane z organizowaniem noclegu uchodźcom z Ukrainy w domach prywatnych. Za pośrednictwem Contact Center - 81 466 1000 można zgłosić pokój, mieszkanie, dom na czasowy pobyt dla obywateli Ukrainy. Dane zostaną wykorzystane w celach kontaktowych w ramach działań podejmowanych przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. Zgłoszeń przez Contact Center można dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.45-15.15.

ZBIÓRKi DARÓW

Osoby, które przyjęły pod swój dach osoby z Ukrainy również mogą liczyć na wsparcie. Pod numerem telefonu 882 431 094 można zgłaszać zapotrzebowanie na rzeczy niezbędne ukraińskim rodzinom. Można także dzwonić na numer Caritas Archidiecezji Lubelskiej 451 168 789.

Przyjmowanie darów koordynuje Polski Czerwony Krzyż. Numer kontaktowy do PCK: 81 532 08 27. Aktualne informacje o zbiórce potrzebnych rzeczy dostępne są na stronie organizacji.

Aktualna lista pilnych zbiórek:

Fundacja Solidarności Międzynarodowej:
PL 19 1030 1508 0000 0008 1884 2008 - konto EUR
PL 30 1030 1508 0000 0008 1884 2004 - konto USD

Bank Handlowy w Warszawie S.A.
Senatorska 16, 00-923 Warszawa
KOD SWIFT: CITIPLPX
82 1130 1017 0020 1342 3320 0008 konto PLN

Bank Gospodarstwa Krajowego
Al. Jerozolimskie 7, 00-955 Warszawa
Kod SWIFT: GOSKPLPW
Dopisek: darowizna na cele statutowe na rzecz Ukrainy

Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę na pomoc humanitarną:
Środki można przekazywać na numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”

Zbiórka dla obrony cywilnej w Kijowie i na przedmieściach miastach. Potrzebne są:
- śpiwory, karimaty, obuwie,
- odzież termiczna, nieprzemakalna
- taktyczne racje żywnościowe, batony energetyczne, Latarki czołówki, baterie, power banki,
- pierwsza pomoc (opaski, opatrunki itd.),
- noktowizory, termosy.

Punkt odbioru znajduje się w Parafii św. Andrzeja Boboli przy ul. Paderewskiego 20 w Lublinie.

Zbiórka dla miasta Chmielnicki:
Zgodnie z prośbą Rady Miasta Chmielnicki, najbardziej potrzebna jest pomoc humanitarna. Dary można składać w punkcie przy ul. Ciepłej 5 w Zamościu (przy myjni samochodowej), a lista aktualnych potrzeb jest tu na bieżąco aktualizowana.

ZBIÓRKI RZECZOWE W LUBLINIE:

 • Polski Czerwony Krzyż w Lublinie (PCK)

Biuro PCK w Lublinie, ul. Puchacza 6

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: godz. 8-18
sobota: godz. 8.30-18
niedziela: godz. 9-18.

Przyjmują: żywność długoterminową (m.in. olej, makarony, ryż, konserwy, cukier, mąkę, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach, przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce), środki opatrunkowe, podpaski, pampersy dla dzieci, kosmetyki i chemię, nowe koce i śpiwory.

Nie przyjmują odzieży!

 • Punkt zbiórki PCK w Oddziale Muzeum Narodowego w Lublinie

Plac Litewski 3 (parking od strony ul. Radziwiłłowskiej)

CZYNNY: od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-16.

Przyjmują: żywność długoterminową (m.in. olej, makarony, ryż, konserwy, cukier, mąkę, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach, przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce), środki opatrunkowe, podpaski, pampersy dla dzieci, kosmetyki i chemię, nowe koce i śpiwory. Nie zbierają odzieży!

 • Bractwo im. św. Brata Alberta

ul. Zielona 3, Lublin

Zbiórka trwa: od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30

Przyjmują: żywność długoterminową (np. kasze, makarony, puszki, konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze).

 • Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Lublinie

Centrala Caritas w Lublinie, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2 (wjazd od al. Unii Lubelskiej 15)

Czynne: od poniedziałku do niedzieli w godz. 7:30-21.

Przyjmują: żywność długoterminową (m.in. olej, makarony, ryż, konserwy, cukier, mąkę, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach, przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce), środki opatrunkowe, podpaski, pampersy dla dzieci, kosmetyki i chemię.

Istnieje możliwość przekazania koców i śpiworów, a także ubrań (bez plam i dziur, koniecznie wypranych lub nowych).

 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Akademicka Stołówka UMCS, ul. Langiewicza 16

Przyjmują: od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.

Można przynosić: żywność długoterminową, wodę, środki medyczne, artykuły higieniczne, koce, śpiwory, ciepłe ubrania.

 • Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie

Collegium Jana Pawła II, ul. Łopacińskiego 5 (szatnia)

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.

Przyjmują:
Na front do Kijowa potrzebne są: pampersy dla dorosłych, środki opatrunkowe i środki czystości, grube śpiwory, kubki i odzież termiczna; apteczki, opatrunki, żywność długoterminowa, dania instant.

Na granicę potrzebne są m.in.: chusteczki mokre, suche przekąski, podpaski, tampony, kubki jednorazowe, parówki, wędliny i ser pakowane próżniowo, krojone, suche pieczywo, wafle ryżowe, kawa i herbata, papierowe ręczniki, leki, opatrunki i środki do dezynfekcji; plecaki szkolne zeszyty, piórniki z wyposażeniem.

Oprócz tego: pudełka, torby, mocne siatki wielokrotnego użytku i pudła kartonowe do pakowania darów.

Nie przyjmują: ubrań (z wyjątkiem odzieży termicznej), zabawek, serków, jogurtów ani chlebów.

 • Politechnika Lubelska

Stołówka Politechniki Lubelskiej, ul. Nadbystrzycka 40a

Czynne: codziennie w godz. 7-18

Zbierają: środki higieniczne, środki czystości, ubrania i bieliznę dla dzieci i dorosłych, koce, śpiwory, zabawki, leki przeciwbólowe.

 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Adresy:
- ul. Akademicka 13 Rektorat UP – pokój 471 Biuro Szkoły Doktorskiej; przyjmuje od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15.
- ul. Akademicka 15 Biblioteka Głowna UP – hol, przyjmuje od poniedziałku do piątku w godz. 8-17; w sobotę w godz. 9-14.
- ul. Akademicka 15 Agro I – pokój 234 Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego, przyjmuje od poniedziałku do piątku w godz. 10-14.

Można przynosić: żywność długoterminową, środki higieniczne, elektronikę (powerbanki, latarki, ładowarki).

 • Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Centrum Symulacji Medycznej (hol na parterze), przy ul. Chodźki 4.

Czynne: codziennie w godz. 9-21.

Przyjmują: żywność długoterminową, kosmetyki i chemię, podpaski, pampersy dla dzieci, środki opatrunkowe, nowe koce i śpiwory, kołdry, ręczniki, środki higieniczne dla kobiet i dzieci, słodycze.

 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

ul. Pielęgniarek 6

Dary są przyjmowane: od poniedziałku do piątku, w godz. 7:30-20.

 • Instytut Andersa w Lublinie

ul. Głowackiego 16

Przyjmuje: codziennie w godz. 10-16

Można przynosić: środki medyczne (bandaże i gazy jałowe, plastry i inne materiały opatrunkowe), środki higieny osobistej; śpiwory, koce, pościel, poduszki; żywność trwałą.

ZBIÓRKI PIENIĘŻNE

 • POLSKI CZERWONY KRZYŻ

Zbiórka na pomoc humanitarną - wpłaty można dokonywać na konto:
16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

 • POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ (PCPM)

Zbiórka na pomoc humanitarną - wpłat można dokonywać tutaj.

 • FUNDACJA „NASZ WYBÓR”

To fundacja, która działa na rzecz Ukraińców w Polsce od 2014 roku.

Link do zbiórki: tutaj.

 • POLSKA MISJA MEDYCZNA

Wpłat można dokonywać na tej stronie, a także poprzez Facebooka - link tutaj.

 • CARITAS POLSKA

Wpłat można dokonywać na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „UKRAINA”.

Można także wysłać SMS pod numer: 72052, wpisując w treści: UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).

 • UNICEF POLAND

Pomoc dla dzieci w Ukrainie - wpłacać można przez Facebooka: link tutaj.

 • Oprócz tego, można przekazać datek na wsparcie działań pomocowych organizowanych przez Stowarzyszenie HOMO FABER:

Konto: 93 1940 1076 3069 8598 0000 0000
W tytule: „Ukraina”

POMOC MEDYCZNA

Obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i potrzebują lub będą potrzebować pomocy medycznej, pomoc ta udzielana jest identycznie, jak w przypadku polskich pacjentów.

Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Szczegółowe informacje w tym zakresie, dostępne są na stronie internetowej NFZ/Oddział Lublin

Wprowadzona została również możliwość szczepienia przeciwko Covid-19 dla cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień. Informacje o tym NFZ opublikował w języku ukraińskim na stronie Вакцинація проти Covid-19 іноземців – громадян України.

Poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (w nocy, w weekendy i święta) uruchomiona została również Teleplatforma Pierwszego Kontaktu, działająca w języku ukraińskim: Телеплатформа першого контакту

Obywatele Ukrainy mogą także skorzystać z bezpłatnej pomocy stomatologicznej. Już blisko 300 gabinetów stomatologicznych z różnych części Polski przyłączyło się do tej inicjatywy, a liczba gabinetów rośnie z każdą godziną. Wyszukiwarka gabinetów oferujących pomoc dostępna jest na stronie otwiera się w nowej karciewww.dentysciukrainie.plotwiera się w nowej karcie. Strona zawiera tłumaczenie na język ukraiński.

POMOC DLA ZWIERZĄT, KTÓRE TOWARZYSZĄ OSOBOM UCIEKAJĄCYM PRZED WOJNĄ W UKRAINIE

Miasto Lublin we współpracy z lubelskim Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt, Fundacją 8kolor, Sekcją Lublin Stowarzyszenia Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt, Stowarzyszeniem Leśne Przytulisko, Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt oraz sklepami zoologicznymi prowadzi zbiórkę na rzecz zwierząt, które towarzyszą osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie.

Najbardziej potrzebne na ten moment artykuły to pokarm, woda i akcesoria. Ze względu na to, że zwierzęta często przewożone są na rękach lub w warunkach, które grożą ucieczką pupila, w trybie pilnym zbierane są transportery do przewożenia zwierząt, szczególnie tych małych. Opakowania karmy dla psów, kotów, ptaków ozdobnych oraz gryzoni nie powinny być duże, tak by łatwo było je przewieźć. Z kolei woda niegazowana powinna mieć pojemność 250 lub 500 ml. Przydatne są również pojemniki na karmę i wodę o pojemności 1 l, najlepiej metalowe.

Punkty zbiórki, w których można przekazywać dary, wyznaczono w pięciu lokalizacjach na terenie miasta:

 • Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie, ul. Metalurgiczna 5, w godzinach 10.00-19.00;
 • Sklep zoologiczny Leopardus, Galeria Felicity, al. Wincentego Witosa 32 , w godzinach 9.00-21.00;
 • Sklep zoologiczny Zoocentrum, ul. Droga Męczenników Majdanka 74L, w godzinach 9.00-17.00;
 • Sklep zoologiczny Leopardus, Galeria Vivo, al. Unii Lubelskiej 2, w godzinach  9.00-21.00;
 • Sklep zoologiczny Taurus, ul. Zbożowa 69, w godzinach 11.00-18.00.

Obywatele Ukrainy mogą zgłaszać zapotrzebowanie na karmę, wodę i wyposażenie dla swoich pupili pod numerem telefonu: 666 688 439 – Fundacja 8kolor.

Ponadto ukraińscy obywatele powinni pamiętać, że zgodnie z przepisami Unii Europejskiej towarzyszące im zwierzęta z gatunku psy, koty, fretki muszą posiadać:

 • prawidłowe oznakowanie (chip);
 • ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie;
 • wynik miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie;
 • świadectwo zdrowia wydane przez właściwe władze weterynaryjne.

Podróżny, którego zwierzę nie jest oznakowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie może bezpośrednio po przekroczeniu granicy dokonać ,,zaczipowania”, a następnie zaszczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie w punktach recepcyjnych. Jeżeli właściciele nie dokonali tego po przekroczeniu granicy, mogą to zrobić w wybranych zakładach leczniczych dla zwierząt na terenie Lublina:

 • ,,Canisvet” Lecznica Weterynaryjna, ul. Hutnicza 10A
 • ,,Lubelskie Centrum Małych Zwierząt”, ul. Stefczyka 11
 • ,,Echo Vet” Rafał Ostaszewicz, ul. Kiepury 5, Lublin
 • Przychodnia Weterynaryjna Waldemar Kotowicz, ul. Tymiankowa 7
 • Katedra Epizootiologii i Klinika Chorób Zakaźnych Zwierząt prof. Łukasz Jarosz, ul. Głęboka 30
 • Specjalistyczna Przychodnia dla Zwierząt ,,POLIWET” ul. Tumidajskiego 2
 • Specjalistyczna Przychodnia dla Zwierząt ,,POLIWET”, ul. Metalurgiczna 5.

Powyższa lista będzie aktualizowana przez Powiatowego Lekarza Weterynarii i dostępna na stronie: www.lilw.pl

Drukuj
1524

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Previous Następny
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2023 KIBICE RAZEM
Back To Top