User Menu Search
Close
"Szczecińskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Pogoń Szczecin
/ Kategorie: Pogoń Szczecin

"Szczecińskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca, tak jak w latach poprzednich, obchodzimy w Szczecinie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Obchody organizowane przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie rozpoczną się o godzinie:
16:30- Złożenie kwiatów w hołdzie Żołnierzom AK, WIN, NSZ pod Tablicą
Pamiątkową znajdującą się na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Małopolskiej.
17:00- Złożenie kwiatów w Kaplicy Armii Krajowej w Bazylice Archikatedralnej Św. Jakuba Apostoła.
17:30- Apel Pamięci. Złożenie kwiatów pod Tablicą Upamiętniającą Żołnierzy AK, NSZ, WIN, BOA rozstrzelanych w piwnicy Aresztu Śledczego, Skwer Narodowych Sił Zbrojnych przy ul. Kaszubskiej.
18:00- Msza Św. w Kościele Garnizonowym pw. Św. Wojciecha. Złożenie kwiatów pod Tablicą upamiętniająca Oficerów i Żołnierzy NSZ w Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Celem tego państwowego święta jest uczczenie pamięci tych, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym. Ci, którzy przeżyli, musieli przez lata znosić piętno „bandytów” i „faszystów” nałożone przez wrogą propagandę.
Co gorsza, wielokrotnie torturowani, szykanowani, a nawet zabijani żołnierze polscy po dziś dzień są tak samo nazywani przez środowiska i jednostki, wywodzące się z nomenklatury minionego systemu. Setki takich szykan możemy dzisiaj znaleźć w internecie, w tym na portalach społecznościowych. W ich stronę kieruje się też zarzuty o rzekomy antysemityzm mimo, że przyczyniali się lub bezpośrednio pomagali Żydom podczas II wojny światowej.
"Wyklęci" to żołnierze kontynuacji Armii Krajowej, członkowie Ruchu Oporu AK, NIE, Wolności i Niezawisłości oraz wielu innych. To także w wielkiej mierze narodowcy: żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Walczyli oni o uwolnienie Polski spod czerwonego jarzma aż do początków lat sześćdziesiątych.
CWP!
Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie

Drukuj
3025

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Previous Następny
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2022 KIBICE RAZEM
Back To Top