User Menu Search
Close
Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim - uczniowie z Kaźmierza nagrodzeni w konkursie!
Lech Poznań
/ Kategorie: Lech Poznań

Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim - uczniowie z Kaźmierza nagrodzeni w konkursie!

Uczniowie Kaźmierskiej Szkoły przybliżyli sylwetkę Legendy Lecha Poznań Henryka Czapczyka. Cieszymy się, że młode pokolenie pamięta o naszych Bohaterach!

UCZNIOWIE SP KAŹMIERZ NAGRODZENI ZA PRZYBLIŻENIE LOSÓW HENRYKA CZAPCZYKA
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu – Wiktor Środecki i Jakub Węgrzyn, zostali nagrodzeni przez Fundację Kochania Poznania za udział w projekcie „Poznań, Warszawa - Wspólna Sprawa. Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim”, w ramach którego założyli profil facebookowy Henryka Czapczyka ps. Mirski – powstańca warszawskiego i wybitnego piłkarza Lecha Poznań. Informacje o Czapczyku zdobyli m.in. przeprowadzając wywiad z jego wnukiem. Henryk Czapczyk urodził się 27 sierpnia 1922 r. w Poznaniu, skąd w grudniu 1939 r. Niemcy wysiedlili go do Generalnego Gubernatorstwa. Już rok później został zaprzysiężony na członka ZWZ, przekształconego w AK. W 1944 r., podobnie jak co najmniej 800 Wielkopolan - tylu zidentyfikowało Muzeum Powstania Warszawskiego – walczył na barykadach stolicy. Z batalionem „Kiliński” odbijał „PAST - ę”, z oddziałem majora Dewojno zdobywał Kościół Świętokrzyski oraz prezydium SS i policji przy Krakowskim Przedmieściu. Opuścił Warszawę 9 października jako ostatni dowódca powstańczego oddziału. Po powrocie z niemieckich stalagów, poprowadził „Wartę” do tytułu Mistrza Polski, a potem przeszedł do „Lecha”, gdzie grał na pozycji środkowego napastnika w słynnym tercecie A – B – C (Anioła – Białas - Czapczyk). W latach 1949 – 53 rozegrał w Lechu, na najwyższym szczeblu ligowym, 77 meczów i strzelił 14 bramek. Gdy przestał być czynnym piłkarzem, został trenerem. Za najwyższy sukces trenerski uważał wprowadzenie w 1960 r. Lecha Poznań do ekstraklasy. Zmarł w 2010 r. w Poznaniu.
1 sierpnia 2020 r., Wiktor Środecki i Jakub Węgrzyn, za zajęcie 4. miejsca w konkursie, wzięli udział w wyjeździe specjalnym pociągiem, wraz z rekonstruktorami historycznymi, organizatorami i opiekunami, na obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego do stolicy. Tam odebrali pozostałe nagrody, odwiedzili miejsca związane z powstańczymi walkami i upowszechniali wiedzę o udziale Wielkopolan w Powstaniu Warszawskim, udzielając wywiadu dla TVP 3 i rozdając ulotki – od Wiktora Środeckiego „Gońca Wielkopolskiego” wziął sam prezydent Andrzej Duda. Pracami chłopców w konkursie kierowała nauczycielka historii i wicedyrektor Krzysztofa Stankiewicz – Wajde. W dniu wyjazdu do Warszawy, upominki od Stowarzyszenia Kibiców Kolejorz za propagowanie osoby wielkiego patrioty i sportowca Henryka Czapczyka, wręczyła uczniom pani dyrektor SP Kaźmierz Sylwia Zagórska. Oto co chłopcy chcieliby przekazać kibicom: „Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Kibiców Kolejorz i Sekcji Kaźmierz za wspaniałe prezenty jakimi są cudowne koszulki oraz interesujące książki o tytule „Stadion Magia Bułgarskiej”. Opowiadanie powstańczej historii jednego z piłkarzy Lecha było dla nas obu niezwykłym zajęciem, a przede wszystkim przyjemnością. Jeszcze raz bardzo dziękujemy i pozdrawiamy. Mamy wielką nadzieję, że uda nam się zgłębić w jeszcze niejeden piłkarski życiorys”.
Wojenne losy Henryka Czapczyka opisane przez uczniów SP Kaźmierz można znaleźć na fb. https://www.facebook.com/groups/2999388833431328/
Sylwia Zagórska

Drukuj
382

Wybór motywu

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Previous Następny
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2020 Kibice Razem
Back To Top