Wizyta kibiców Śląska w Grodnie
Stowarzyszenie Kibiców Wielki Śląsk co roku prowadzi zbiórki przyborów szkolnych dla polskich dzieci mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich. Przy okazji wręczania tych darów polskim placówkom kibice odwiedzją miejsca pamięci związane z polskimi bohaterami. Po zeszłorocznej głośnej wizycie we Lwowie w tym roku udaliśmy się do Grodna.
Tegoroczna zbiórka przyborów wyszła bardzo dobrze. Wielu kibiców Śląska już się przyzwyczaiło, że we wrześniu, w okresie gdy kończą się wakacje i rozpoczyna rok szkolny prowadzimy zbiórkę przyborów szkolnych. Wtedy, kupując je dla siebie lub swoich dzieci, przy okazji zakupują w miarę możliwości dodatkowe przybory, które następnie przekazują przedstawicielom Stowarzyszenia Wielki Śląsk. W tym roku udało się zebrać 15 dużych kartonów różnych przyborów szkolnych, które docelowo miały trafić do polskich dzieci na Białorusi.
W sobotę, 26 października odwiedziliśmy polską Szkołę Społeczną im. Jana Pawła II w Grodnie. Zostaliśmy ugoszczeni oraz otoczeni opowieściami z obecnej sytuacji politycznej i historycznej Białorusi. Po spotkaniu udaliśmy się na Cmentarz farny w Grodnie, gdzie mogliśmy oddać hołd polskim żołnierzom poległym w 1919/1920 roku i obrońcom Grodna z 1939 r. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy mogile 13-letniego ucznia Tadeusza Jasińskiego, który oddał życie w obronie Polski i Grodna. Dzicz z Amii Czerwonej użyła nieletniego obrońcę Grodna jako żywej tarczy, przywiązując go do czołgu. Podczas wizyty na cmentarzu zapaliliśmy również znicze na grobie polskiej pisarki powieści „Nad Niemnem” Elizie Orzeszkowej. Miłym akcentem było spotkanie polskiej młodzieży z Białorusi, która mimo weekendu, z dużym zaangażowaniem sprzątała cały teren cmentarza. Po wyjściu z polskiej nekropolii odwiedziliśmy jeszcze położony niedaleko Pomnik Katyński.
Po krótkiej lekcji historii o polskich bohaterach, którzy walczyli i ginęli o Grodno, udaliśmy się pod Stary Zamek – gdzie zamieszkiwali Królowie Polscy tacy jak Kazimierz Jagiellończyk, czy Stefan I Batory. Zamek również funkcjonował jako miejsce sejmów walnych w I Rzeczypospolitej. Obok Starego Zamku, znajduje się Nowy Zamek. Mimo tego, że został wybudowany w tym samym czasie, to został dość mocno przebudowany w czasach radzieckich. Jest to jednak miejsce, gdzie sygnowano drugi rozbiór Polski, a dwa lata później abdykował Stanisław August Poniatowski. Z tych miejsc silnie związanych historycznie z Polską udaliśmy się nad główny most i rzekę w Grodnie. Nad Niemnem zaprezentowaliśmy po raz pierwszy tego dnia w asyście rac okazjonalny transparent przygotowany z okazji 80-letniej bohaterskiej rocznicy obrony Grodna, która przypada w tym roku: „80 – letnia historia bohaterów przypomnienia godna, Wielki Śląsk składa hołd nieletnim obrońcom Grodna.”
Po spacerze po byłym polskim mieście, w którym z racji historii czuć w wielu miejscach polskiego ducha wróciliśmy na wzgórze zamkowe. Pod Starym Zamkiem, gdzie odbyło się ostatnie posiedzenie sejmu I Rzeczpospolitej zaprezentowaliśmy po raz drugi okazjonalny transparent, który upamiętniał bohaterskich obrońców Grodna. W trakcie naszego pobytu na Białorusi wstąpiliśmy do Bazyliki katedralnej św. Franciszka Ksawerego, by w chwili ciszy oddać się modlitwie. Akurat trafiliśmy na mszę w języku polskim. Bardzo nas to zbudowało, że mimo niszczenia polskości Grodna w czasach sowieckich Polska mniejszość na Białorusi pielęgnuje tradycje swoich przodków.
Późnym wieczorem ruszyliśmy z powrotem w stronę przejścia granicznego w Kuźnicy. Około godziny 10:00 czasu Polskiego stawialiśmy się we Wrocławiu. Cała podróż była męcząca i trwała blisko 40 godzin, ale nic nie odda tego, co czuliśmy kolejny raz upamiętniając często zapomnianych w Polsce nieletnich, ale wielkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. W pamięci pozostaną też spotkania z naszymi rodakami, którzy w wyniku powojennych losów naszej ojczyzny pozostali za wschodnią granicą Polski. Mimo upływu tylu lat mówią dobrze w ojczystym języku i podtrzymują Polską tradycję, za co należy im się ogromny szacunek. Dlatego jako Stowarzyszenie Kibiców Wielki Śląsk organizujemy co roku zbiórki przyborów szkolnych, właśnie po to, aby pomóc polskim dzieciom wychowywanym w obcym państwie, ale uczącym się języka polskiego i polskich tradycji. Zachęcamy w przyszłości do wsparcia naszych akcji.
10432