User Menu Search
Close
Wrzesień pod znakiem Żołnierzy NSZ w Opolu!
Odra Opole
/ Kategorie: Odra Opole

Wrzesień pod znakiem Żołnierzy NSZ w Opolu!

Kończący się miesiąc w naszym ośrodku został w znacznej mierze poświęcony żołnierzom NSZ z oddziału Henryka Flamego.

Mija miesiąc w którym obchodziliśmy 75. rocznicę zbrodni popełnionej na Opolszczyźnie na ok. 100 żołnierzach VII Śląskiego Okręgu NSZ z Podbeskidzia. Byli to podkomendni Henryka Flamego ps. "Bartek", który stworzył liczne i silne zgrupowanie oddziałów partyzanckich na Żywiecczyźnie. We wrzesniu 1946 roku doszło do prowokacji UB znanej jako operacja "Lawina". W jej wyniku do oddziału wprowadzonego podstawionego przełożonego, który miał zorganizowac transport żołnierzy oddziału za zachodnią granicę Polski. Dla żołnierzy z Podbeskidzia była to szansa na rozpoczęcie nowego, "normalnego" życia oraz kontynuowania służby u boku aliantów z nadzieją na III wojnę światową, która przyniesie Polsce niepodległość. Z okolic Żywca wyruszyły trzy transporty, które dotarły jedynie na Opolszczyznę - pierwszy do majątku Scharfenberg koło Malerzowic Wielkich, drugi na dawne lotnisko Luftwaffe koło Starego Grodkowa, trzeci na polanę "Hubertus" w okolicy wsi Barut. W tych trzech miejscach funkcjonariusze UB, wspierani przez siły NKWD dokonali zbrodni na uczestnikach transportu. W Starym Grodkowie i Barucie wysadzono barak i stodołę gdzie spali partyzanci, a na Scharfenbregu otwarto do nich w nocy zmasowany ogień. W efekcie około 100 partyzantów straciło życie i zostało pogrzebanych w anonimowych mogiłach. Ich szczątki odkryto dopiero w 2016 roku w miejscu gdzie tragicznie zakończyły się losy żołnierzy dwóch pierwszych transportów. Żołnierzy z ostatniego transportu wciąż poszukują instytucje państwowe.

Chcąc upamiętnić te wydarzenia podjęliśmy we wrześniu szereg inicjatyw mających na celu m.in. przybliżenie tej tematyki oraz poszerzenie społęcznej świadomości o tych wydarzeniach. Realizując ten cel w dniu 09.09.2021r. zorganizowaliśmy spotkanie z historykiem - dr. Tomaszem Greniuchem, który jest badaczem historii zgrupowania Henryka Flamego i biografem tego dowódcy. Spotkanie zgromadziło liczną publiczność i było bardzo owocne. Po około 1,5 h wykładu o historii zgrupowania był czas na serię pytań oraz zakup książek naszego gościa i zdobycie dedykacji. Uczetsnicy spotkania dogłebnie poznali historię życia "Bartka" oraz losy jego oddziału od czasu jego utworzenia do feralnej zdrady. Była też okazja by poznac ideowe fundamenty zgrupowania i dowiedzieć się na czym polegał jego fenomen oraz jak twardzi ludzie je tworzyli.

W dniu 18.09.2021 r. delegacja kibiców Odry Opole odwiedziła okolice Malerzowic Wielkich, gdzie dotarliśmy do ruin folwarku Scharfenberg - w tym miejscu stoi teraz krzyż partyzancki, a następni pojawiliśmy się w Starym Grodkowie by wziąć udział w oficjalnych uroczystościach upamiętniających pomorodwanych żołnierzy.

Kolejnym punktem naszych wrześnowych planów były - zorganizowane wraz ze Stowarzyszeniem Biało-Czerwone Opole w dniu 22.09.2021 r.  - lekcje dla uczniów szkół średnich poświęcone historii Żołnierzy Wyklętych - w tym najznamienitrzych postacji z tego grona jak Witold Pilecki, Danuta Sidzikówna "Inka" Czy Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Lekcje odbyły się w naszym ośrodku, a prowadzili je posjonaci historii, którzy świetnie się do tej roli przygotowali. Świadczy o tym zadowolenie uczniów, którzy z zainteresowaniem słuchali prowadzonej lekcji i przyglądali się towarzyszacej jej prezentacji. Na wychodzącą młodzież czekały niespodzianki w postaci komiksów o historii jednego z Wykletych - Zygmunta Błażejewicza. Każda szkoła otrzymała też pakiet Kwartalników "Wyklęci".

Dzień później - 23.09.2021 r. - w naszym ośrodku odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem gościliśmy pana Macieja T. Nowaka - autora pierwszej książki popularyzatorskiej o operacji "Lawina", którą wydano w roku 2012. Jego opowieść skupiła się na samej likwidacji, jej przyczynach, metodach i przebiegu. Ten smutny, ale bardzo ważny i pouczający wykład wszystkim słuchaczom przypadł do gustu, a dyskusja po spotkaniu była ożywiona. Co więcej pan Maciej Nowak, w tym roku wydał kolejną książkę o tej zbrodni, która uwzględnia autualny stan wiedzy nt. całej operacji. Książki cieszyły się popularnością, a autor nie szczędził miłych dedykacji. 

Przed nami kolejne działania przypominajace o Żołnierzach Wyklętych - zwłaszcza podkomendnych Henryka Flamego. W planie jest m.in. publikacja nagrań z obu ww. spotkań oraz przygotpwanie kolejnych lekcji dla uczniów i nie tylko. 

Drukuj
1542

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Previous Następny
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2023 KIBICE RAZEM
Back To Top