User Menu Search
Close
Wskazówki dla kibiców – Moskwa
JN
/ Kategorie: Kibice Razem

Wskazówki dla kibiców – Moskwa

WSKAZÓWKI DLA KIBICÓW – MOSKWA

 

Swój pierwszy mecz na mundialu Reprezentacja Polski rozegra we wtorek z Senegalem, jego areną będzie stadion Spartaka w Moskwie. Dla kibiców wybierających się do stolicy Rosji przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek.

 

Według informacji organizatora, Polacy zakupili łącznie 6123 bilety na wtorkowe spotkanie. Wydaje się, że większość rodaków wybierze transport drogą powietrzną – już dziś na lotnisko Szeremietiewo dotarli pierwsi kibice Biało-Czerwonych lotem z… Kaliningradu.

 

Poruszanie się po mieście

Z położonego na północy lotniska zdecydowanie najłatwiej dostać się do centrum miasta pociągiem. Bilet kosztuje 500 rubli (1 zł to około 17 rubli), a z docelowej stacji Moskwa Belorusskaja wygodnie możemy poruszać się dalej korzystając z metra. Jeśli ktoś chce pojechać taksówką – radzimy skorzystać z aplikacji Yandex, którą za darmo można pobrać z internetu, obniża ona koszty podróży nawet o więcej niż połowę.

 

Poruszanie się samochodem po Moskwie w czasie trwania Mistrzostw Świata to niekoniecznie dobry pomysł. Korki zagęszczają się wraz z każdym kilometrem jazdy w stronę centrum, w kuluarach turnieju krążą plotki o drużynie, która z lotniska do hotelu jechała autobusem pięć godzin, a trener reprezentacji Niemiec zrezygnował nawet z oficjalnego treningu przed meczem z Meksykiem przewidując ekstremalnie długi i męczący piłkarzy przejazd. Również zaparkowanie samochodu w pobliżu stadionu Spartaka nie będzie możliwe bez specjalnej wjazdówki.

 

Zdecydowanie najwygodniejszym i najszybszym sposobem przemieszczania się po Moskwie jest metro. Jego rozbudowana sieć liczy 13 linii kursujących od 5:30 do 1:00 w nocy, a całodzienny bilet kosztuje jedynie 218 rubli. W dniu meczu posiadacze FAN-ID korzystają z miejskiego transportu za darmo.

plan metro Moskwa

 

Strefa Kibiców

Moskiewska Strefa Kibiców o pojemności 25.000 osób ulokowana została na Worobiowych Wzgórzach, na południe od rzeki Moskwy, dokładnie naprzeciwko stadionu na Łużnikach. Na uwagę zasługują przede wszystkim podjęte przez organizatorów środki bezpieczeństwa. Podobnie jak przy wejściu na stadion, wszystkie torby i plecaki prześwietlane są lotniskowym skanerem. Kibice muszą opróżnić kieszenie i przejść pod detektorem metalu. Niedozwolone jest wnoszenie własnego jedzenia i napojów, konfiskowane są nawet orzeszki. Oczywiście na miejscu jest możliwość zakupu prowiantu, jednak proponowany jadłospis nie będzie pewnie odpowiadał każdemu podniebieniu, a wolontariusze niemieckiej AMBASADY KIBICÓW orzekli z kolei, że serwowane w Fan Zonie piwo niekoniecznie zasługuje na to szlachetne miano. W całej strefie obowiązuje zakaz palenia.

 

Pomoc konsularna

 

Ambasada RP w Moskwie mieści się przy ul. Klimashkina 4, wejście od strony: Bolshoj Tishinskij Pereulok. Specjalnie na okres Mistrzostw Świata uruchomiony został dyżurny numer telefonu +7 916 698 99 41, czynny przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Warto pamiętać o tym, żeby korzystać z niego wyłącznie w wyjątkowych i wymagających natychmiastowej interwencji konsula sytuacjach. Kontakt z Ambasadą RP nawiązać można również za pośrednictwem „regularnego” numeru telefonu +7 495 231 15 00, Twittera PLinRussia oraz maila Rosja2018@msz.gov.pl. Wskazówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla osób wybierających się do Federacji Rosyjskiej pobrać można tutaj [link do pdf] – warto zapoznać się z nimi przed przystąpieniem do podróży.

 

Czy na stadion wolno będzie wnosić flagi?

Jutro, po oficjalnej odprawie z Delegatem Meczowym FIFA, podamy szczegółowe informacje dotyczące zasad organizacji i bezpieczeństwa na stadionie. Już teraz wydaje się jednak, że polskim kibicom niezwykle trudno będzie wnieść na stadion flagi. Na pozostałych arenach mundialu niezwykle rygorystycznie przestrzegana jest bowiem zasada niewpuszczania na obiekt płócien o rozmiarze większym niż 1,5 x 2 m. Wyjątkiem są flagi zgłoszone odpowiednio wcześniej przez federację i zaakceptowane przez organizatora.

 

Drukuj
10720

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Previous Następny
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2022 KIBICE RAZEM
Back To Top