II Warsztaty klubowych asystentów ds. kibiców niepełnosprawnych (DSLO)
W piątek 9 czerwca, dzień przed meczem Polska -Rumunia w siedzibie PZPNu przy ul. Bitwy Warszawskiej 7 w Warszawie odbędą się II warsztaty klubowych asystentów ds. kibiców niepełnosprawnych (DSLO). W warsztatach wezmą udział przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Federacji Kibiców Niepełnosprawnych a także przedstawiciele stowarzyszeń kibiców niepełnosprawnych z: Gdańska, Gdyni, Głogowa, Katowic, Krakowa, Legnicy, Lublina, Tychów, Warszawy, Wrocławia i Zabrza.
Zgodnie z Podręcznikiem Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy I i II ligi klub ubiegający się o licencję na grę w rozgrywkach na szczeblu centralnym musi w swoim wniosku wyznaczyć asystenta ds. kontaktu z kibicami niepełnosprawnymi. Także stadiony powinny spełniać szereg norm, które pozytywnie wpływają na dostęp osób niepełnosprawnych do wydarzeń sportowych.
Idea jaka przyświeca podmiotom zaangażowanym w projekt DSLO głosi, że udział w wydarzeniach sportowych a szczególnie w meczach piłki nożnej jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na aktywizację społeczną osób niepełnosprawnych. Poprzez uczestnictwo w meczach – czy to klubu czy reprezentacji – osoby niepełnosprawne wychodzą w przestrzeń publiczną, oswajają się z nią, zawiązują nowe przyjaźnie, nabierają zaufania we własne siły i możliwości. Warunkiem wykorzystania tego potencjału jest posiadanie odpowiednich narzędzi:
- dostępu do stadionów oraz chęci do współpracy ze strony PZPN, Ekstraklasy i klubów,
- organizacji partnerskich, które zajmą się kwestiami logistycznymi.
Współpraca Polskiego Związku Piłki Nożnej ze środowiskiem osób niepełnosprawnych jest prowadzona systematycznie od 2013 roku przy współfinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki W 2015 podczas konferencji MSiTu została utworzona Federacja Kibiców Niepełnosprawnych zrzeszająca stowarzyszenia kibiców niepełnosprawnych z całej Polski. W 2016 roku Polski Związek Piłki Nożnej podpisał z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych umowę i rozpoczęto wdrażanie projektu DSLO. W pierwszych warsztatów asystentów klubowych ds. kibiców niepełnosprawnych udział wzięło 9 przedstawicieli klubów Ekstraklasy i I ligi.
Podczas najbliższych warsztatów omawiane będą kwestie rozwoju sieci stowarzyszeń kibiców niepełnosprawnych, rozwoju projektu DSLO o nowe kluby. Zostaną poruszone możliwości finansowania działań aktywizujących środowisko kibiców niepełnosprawnych, a także zostaną przedstawione planowane działania FKN podczas turnieju Euro U21.
24661