Kazań – miasto kolejnej mundialowej potyczki Polaków
Przed meczem z Senegalem w Moskwie oficjalne źródła mówiły o 6400 biletach sprzedanych Polakom. Mimo to drużynę Biało-Czerwonych wspierało na stadionie kilkanaście tysięcy osób. Dlatego z dystansem należy podchodzić do informacji, że jedynie 2878 biletów na Kazan Arena trafiło w ręce naszych rodaków. W rzeczywistości liczba ta może być nawet ponad dwukrotnie wyższa.
Poruszanie się po mieście
Położone na południu lotnisko dzieli od miasta odległość ponad 30 km. Zdecydowanie najłatwiej będzie dostać się do centrum pociągiem. W dniu meczu Polska – Kolumbia zaplanowane są aż 24 kursy – pierwszy pociąg odjeżdża 10 minut po północy, ostatni o godz. 23:00. Przejazd trwa ok. 25 minut i jest darmowy dla posiadaczy FAN-ID oraz biletu na mecz. Stacja docelowa – Kazan Passazhyrskaya – położona jest już w ścisłym centrum miasta. Alternatywnym środkiem transportu z lotniska są odjeżdżające co godzina autobusy, a w dniu meczu dodatkowa linia TS-4.
W Kazaniu funkcjonuje jedna linia metra łącząca stacje „Aviastroitelnaya” na północy i „Prospekt Pobedy” na południu. Można nią wygodnie dojechać do Strefy Kibica (stacja „Kozya Sloboda”), jednak aby dotrzeć na stadion, najłatwiej będzie skorzystać z kursujących w dniu meczu dodatkowych połączeń autobusowych TS-1 (z centrum, odjazd co 3 minuty), TS-2 (z północy miasta, odjazd co 8 minut) lub TS-4 (z lotniska, odjazd co 15 minut). Można też przesiąść się w centrum do trolejbusu nr 2 lub podjechać na stację metra „Yashlek” i skorzystać z autobusu nr 18, 36, 44, 62 lub 76. Posiadacze FAN-ID oraz biletu podróżują w dniu meczu za darmo.
Strefa Kibiców
Podobnie jak w Moskwie, również w Kazaniu osoby zainteresowane obejrzeniem meczu w oficjalnej Strefie Kibiców muszą przygotować się na skanowanie bagażu i szczegółową kontrolę osobistą. Niedozwolone jest wnoszenie własnego jedzenia i napojów, a wewnątrz serwowany jest klasyczny zestaw smakołyków – hamburgery, hot-dogi, frytki, coca-cola oraz piwo oficjalnego sponsora turnieju o obniżonej zawartości alkoholu. Mieszcząca 25.000 osób Fan Zona położona jest w Family Center Kazan – niezwykle urokliwym miejscu nad rzeką Kazanką z widokiem na siedzibę Prezydenta Tatarstanu, czyli tzw. Kazański Kreml.
Stadion
Kazan Arena przy Prospekcie Jamaszewa 115a oferuje miejsce na trybunach dla 45.279 osób. Oficjalnie w ręce Polaków trafiło jedynie niecałe 3000 biletów na mecz z Kolumbią – jak będzie faktycznie, okaże się w dniu meczu. Strefa wokół stadionu jest dość szeroko wygrodzona, warto więc zaplanować sobie podróż w zależności od sektora wskazanego na bilecie po zapoznaniu się z mapką. Oficjalnie sektory dedykowane dla Polaków to A102, A105 oraz D135.
Organizacja wejścia na obiekt będzie wyglądała podobnie jak w Moskwie – skanowanie plecaków, opróżnianie kieszeni, kontrola przy pomocy bramek do wykrywania metalu. Każda flaga będzie musiała zostać rozwinięta i zaprezentowana do kamery. Warto przypomnieć, że w Moskwie przed meczem z Senegalem wielu polskich kibiców miało problemy z wniesieniem ponadwymiarowych – to znaczy większych niż 1,5 x 2 m. – flag. W praktyce kilka płócien udało się wnieść, reszta trafiła do depozytu. Dla uniknięcia problemów trzeba pamiętać, że jednak jedyny legalny i bezproblemowy sposób na wniesienie większej flagi to jej rejestracja w LOC FIFA. Wskazówki, jak to zrobić, znaleźć można pod tym linkiem.
Osobnym problemem w Moskwie były ogromne kolejki pod punktami depozytowymi wynikające z faktu, że organizatorzy odmawiali wpuszczania na stadion większości plecaków, postępując przy tym dość niejednolicie i niekonsekwentnie. Oficjalnie dopuszczalny wymiar „bagażu podręcznego” to 75 cm we wszystkich trzech wymiarach łącznie – można delikatnie przypomnieć o tym stewardom w Kazaniu.
Możliwe jednak, że czynności sprawdzające kibiców przy wejściu na stadion przeprowadzać będą policjanci. Kazań różni się pod tym względem od innych Miast Gospodarzy mundialu – lokalna policja jest o wiele bardziej widoczna, stanowcza, surowa i nastawiona na bezwzględne egzekwowanie prawa. Już na wcześniejszym etapie turnieju mieli się o tym okazję przekonać zaprzyjaźnieni kibice z Francji i Hiszpanii.
Autonomia Tatarstanu objawia się również w obowiązujących zasadach sprzedaży alkoholu. Ani na dzień przed meczem ani w dniu meczu nie będzie możliwy jego zakup w sklepach leżących w pobliżu stadionów i aren sportowych. Co ciekawe, przepis dotyczy nie tylko stadionu, na którym Polska zagra z Kolumbią, ale również… krytych lodowisk czy hal do koszykówki.
Pomoc konsularna
Specjalnie na potrzeby kibiców wybierających się na mecz do Kazania utworzony został mobilny punkt konsularny Ambasady RP. Mieści się on przy ul. Parizhskoj Kommuny 8 i jest otwarty w sobotę w godz. 11-19, w niedzielę (dzień meczu) w godz. 12-24 oraz w poniedziałek w godz. 8-18. Poza godzinami otwarcia konsul dyżurny osiągalny jest pod numerami telefonu +7 985 490 12 12 oraz +7 985 490 24 24.
Mobilny zespół SLO będzie w dniu meczu pracował pod stadionem głównie przy wejściach nr G3 oraz G5. W razie jakichkolwiek pytań lub prosimy kierować się właśnie tam. Do zobaczenia!
20512