User Menu Search
Close
Kibice Śląska na Wileńszczyźnie
Śląsk Wrocław
/ Kategorie: Śląsk Wrocław

Kibice Śląska na Wileńszczyźnie

Dzień po rewanżowym meczu I rundy kwalifikacji do Pucharu Konferencji z Paide Linnameeskond, kibice wrocławskiego Śląska udali się na Litwę, aby przekazać dary zebrane dla dzieci z polskiej szkoły w Wilnie.

Stowarzyszenie Kibiców Wielki Śląsk od lat pomaga rodakom mieszkającym na dawnych Kresach II Rzeczypospolitej. W ostatnich latach byliśmy we Lwowie na terenie dzisiejszej Ukrainy oraz Grodnie leżącym obecnie w granicach Białorusi. Tym razem odwiedziliśmy rodaków z Wilna, czyli stolicy Litwy.

Chęć pomocy naszym rodakom z Wileńszczyzny, kiełkowała w nas już od jakiegoś czasu. Udało nam się nawiązać współpracę z dyrekcją polskiej szkoły i uzyskaliśmy informację, jakie artykuły są najbardziej potrzebne. Polacy na Wileńszczyźnie stanowią największą mniejszość i mimo, że żyją na Litwie to podtrzymują na tych ziemiach polskie tradycje zachowując swoją narodową tożsamość.

Ten fakt powoduje, że polska społeczność jest marginalizowana. To częsta praktyka w krajach, gdzie występują silne mniejszości. Dla Polaków mieszkających od wielu pokoleń na Wileńszczyźnie Wilno jest ich domem. Niestety dzisiejsza niepodległa Litwa traktuje ich często jak zło konieczne. Polacy nie mogą używać polskiej pisowni swoich nazwisk oraz stosować nazwy ulic i miejscowości w swoim języku nawet na terenach, gdzie stanowią większość. Takich przykładów niestety można podawać więcej, jednak nie będziemy o tym pisać, tylko skupimy się na swojej inicjatywie.

Znając naszą miłość do Polski i chęci pomocy potrzebującym, udało nam się pozyskać potrzebne fundusze na zakup odpowiednich rzeczy. Dodatkowo w ostatni tydzień przed naszym wyjazdem, przeprowadziliśmy zbiórkę artykułów szkolnych, zabawek i innych artykułów, które można było zostawić w siedzibie Kibice Razem Śląsk Wrocław oraz Stowarzyszenia Wielki Śląsk, jak również przed meczem z Paide. W tym miejscu chcieliśmy podziękować wszystkim kibicom Śląska za udział w akcji, szczególnie Fan Clubom oraz Grzegorzowi Drużkowskiemu z Multiagencji Ubezpieczeniowej, Łukaszowi Żurkowi z Trakcji System, Krzysztofowi Balawejderowi z MPK Wrocław, Ochotniczej Straży Pożarnej z Siechnic, Stowarzyszeniu Odra Niemen i wszystkim tym, którzy wsparli inicjatywę. Specjalne podziękowania dla Braci Lechii Gdańsk i Motoru Lublin, którzy również przekazali dary na naszą zbiórkę dla polskich dzieci z Wileńszczyzny.

Kibice Śląska na Wileńszczyźnie

Po dotarciu do polskiej Szkoły i Przedszkola „Wilia” zostaliśmy bardzo miło powitani i ugoszczeni przez kadrę pedagogiczną wileńskiej placówki. Po tradycyjnym obiedzie zabraliśmy się za rozpakowywanie busa. Magazynek szkolny okazał się za mały i dary wypakowaliśmy do sali gimnastycznej. Kadra pedagogiczna była miło zaskoczona, że tak wiele rzeczy udało się nam przywieźć. Nasze wsparcie wileńskiej placówki było bardzo ważne, ponieważ pod koniec sierpnia startuje 6 nowych, przedszkolnych ponad 20-osobowych grup polskich dzieci. Jednak z wiadomych względów Polska Szkoła w Wilnie musi sama sobie poradzić w wyposażeniem dydaktycznym oraz przyborami szkolnymi dla nowych podopiecznych.

Kibice Śląska na Wileńszczyźnie

Kibice Śląska na Wileńszczyźnie

Oprócz akcji we wspomnianej placówce oświatowej, która była naszym głównym celem, nie zapomnieliśmy również o zwiedzaniu Wilna, w tym ważnych miejsc dla historii Rzeczpospolitej. Nie zapomnieliśmy odwiedzić Ostrej Bramy, a także Cmentarza na Rossie, gdzie spoczywają polscy żołnierze polegli w bojach 1919, 1920, 1939 i 1944. Na tej historycznej nekropolii pochowane są także znane postacie polskiej, ale także białoruskiej i litewskiej historii. Oprócz Ostrej Bramy, zwiedziliśmy również wileński Rynek, a także pobliskie uliczki, które są niezwykle klimatyczne.

Podczas pobytu w Wilnie prezentujemy transparent o treści: „TO ONI PILNUJĄ POLSKOŚCI NA KRESACH OJCZYZNY, WIELKI ŚLĄSK WSPIERA RODAKÓW Z WILEŃSZCZYZNY”. 

Kibice Śląska na Wileńszczyźnie

 

Drukuj
25

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Previous Następny
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2021 KIBICE RAZEM
Back To Top