User Menu Search
Close
Opolski Szlak Powstań u źródła czyli w Praszce
Odra Opole
/ Kategorie: Odra Opole

Opolski Szlak Powstań u źródła czyli w Praszce

Gościnne mury Muzeum w Praszce są kolejnym miejscem do którego dotarła wystawa "Szlak Pamięci Powstań Śląskich na Opolszczyźnie".

Tworząc w roku 2019 wystawę "Szlak Pamięci Powstań Śląskich na Opolszczyźnie" nie sądziliśmy, że kolejne dni, tygodnie i miesiące spędzi ona w różnych miascach i w rozmaitych placówkach. Wyłączajac przerwę spowodowaną pandemią prawie bez cały czas od chwili powstania wystawa odwiedza szkoły, urzędy i muzea. Tuż po zakończeniu prezentacji wystawy w muzeum w Nysie przenieśliśmy się na północ województwa i przez cały październik wystawę można oglądać w Muzeum w Praszcze przy pl. Grunwaldzkim 15. To niewielkie, ale bardzo urokliwe i zadbane muzeum prezentuje historię Praszki i jej okolic na przestrzeni dziejów. A jest o czym wspominać, ponieważ toczyły się tu walki powstania śtyczniowego, na rynku rozbrajano Niemców w listopadzie 1918 r., stworzono tu zapleczę sił polskich i szpital podczas III powstania śląskiego, a jako miejscowość przygraniczna została także doświadczona we wrześniu 1939 r.

Tą ciekawą historię dzięki naszej wystawie można poznać w szerszym kontekście. Praszka leży na naszym szlaku i go otwiera, ale dzięki poznaniu wszystkich plansz możemy ją umiejscowiść w złożonej sytuacji politycznej i militarnej okresu powstań śląskich. 

Gorąco zapraszamy do odwiedzania muzeum i do zapoznania się z naszą wystawą.

Drukuj
732

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Previous Następny
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2022 KIBICE RAZEM
Back To Top