User Menu Search
Close
Spotkanie kibiców niepełnosprawnych na Stadionie Śląskim
JN
/ Kategorie: Kibice Razem

Spotkanie kibiców niepełnosprawnych na Stadionie Śląskim

III Warsztaty klubowych asystentów ds. kibiców niepełnosprawnych

W poniedziałek, 26 marca, przed meczem towarzyskim Polska - Korea Południowa na Stadionie Śląskim odbyły się III warsztaty DSLO, czyli klubowych asystentów ds. kibiców niepełnosprawnych. Sala konferencyjna stadionu, który po dziewięciu latach przerwy ponownie gościł Reprezentację Polski, była szczelnie wypełniona. Wśród gości warsztatów znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT), Federacji Kibiców Niepełnosprawnych (FKN), a także klubowi asystenci ds. kibiców niepełnosprawnych
z Lechii Gdańsk, Arki Gdynia, Chrobrego Głogów, GKS Katowice, Wisły Kraków, Miedzi Legnica, Zagłębia Lubin, GKS Tychy, Legii Warszawa, Śląska Wrocław i Górnika Zabrze.

Wszyscy jesteśmy kibicami, ale niektórzy mają pod górkę

Na spotkaniu omówiono sytuację w klubach w zakresie obsługi kibiców niepełnosprawnych oraz. zasady dystrybucji biletów na mecze Reprezentacji Polski przez Federację Kibiców Niepełnosprawnych. „Zakres współpracy między FKN a PZPN oraz projektów, które wspólnymi siłami udaje nam się realizować, znacznie wybiega ponad to, co dzieje się w innych krajach europejskich” – stwierdził prezes Federacji Kibiców Niepełnosprawnych, Michał Fitas. „To bardzo budujące, że właśnie na tym wrażliwym obszarze społecznym możemy, jako Polacy, być przykładem dla innych”.

Przedmiotem dyskusji na warsztatach były jednak również kwestie dotychczas nierozwiązane oraz możliwe obszary dalszej współpracy między PZPN a środowiskiem kibiców niepełnosprawnych. „Wobec federacji sformułowane zostały trzy zasadnicze postulaty” – mówi dr Dariusz Łapiński, krajowy koordynator ds. współpracy z kibicami PZPN. „Pierwszym z nich jest prośba o utworzenie sektora Easy Access na wszystkich stadionach, na których gra Reprezentacja Polski. Osobny sektor dla osób niepełnosprawnych poruszających się bez wózków znakomicie sprawdził się na Stadionie Narodowym, pora więc pomyśleć o tym, żeby przenieść go na również inne obiekty. Drugą poruszana kwestią była usługa audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących na meczach kadry. Koszt takiego serwisu to ok. 500 zł, myślę więc, że uda mi się przekonać do niego władze związku. Ostatnią sprawą, nad którą będziemy jednak musieli popracować nieco dłużej, to pomysł stworzenia certyfikatu dla klubów wyróżniających się w zakresie obsługi kibiców niepełnosprawnych” – kończy Łapiński.

III Warsztaty asystentów klubowych ds. kibiców niepełnosprawnych

„Udział kibiców niepełnosprawnych w meczach piłki nożnej jest przez wielu obserwatorów postrzegany jako świadectwo wysokiego poziomu bezpieczeństwa na stadionie – dodaje Paweł Parus, prezes Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław. „Chcemy, aby certyfikat był dodatkowym wyróżnieniem dla tych klubów, które aktywnie dbają o ich komfort”.

 

Po zakończeniu warsztatów na uczestników czekała miła niespodzianka. Dzięki uprzejmości trenera Adama Nawałki i kierownika drużyny Tomasza Iwana, mogli oni obserwować oficjalny trening Reprezentacji Polski, a na jego koniec zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z piłkarzami i życzyć im wygranej w meczu z Koreą.

Trening kadry przed meczem Polska - Korea Południowa

Drukuj
12828

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Previous Następny
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2022 KIBICE RAZEM
Back To Top