User Menu Search
Close
Adrian Byłeń
/ Kategorie: Kibice Razem

Z dziennika podróżnika KIBICE RAZEM: Dzień 3 Śląsk Wrocław, Lech Poznań

Wizyta w ośrodkach KIBICE RAZEM we Wrocławiu i Poznaniu

Dzień trzeci upłynął pod znakiem wizyt u naszych ekstraklasowych drużyn walczących o europejskie puchary. W ubiegłym tygodniu najpierw odwiedziliśmy przygotowujących się do wyjazdu na mecz eliminacji Ligi Europy przeciwko NK Celje koordynatorów ośrodka KIBICE RAZEM Śląsk Wrocław, by następnie udać się do Poznania w odwiedziny do kibiców żyjących wyjazdem eliminacji Ligi Mistrzów do bośniackiego Sarajewa. Oba ośrodki zdecydowanie różnią się pod wieloma względami - ten we Wrocławiu będzie obchodzić 5-lecie swojego istnienia, natomiast poznański dopiero przygotowuje się do wprowadzenia się do lokalu przy ul. Gdańskiej 1. Wrocławscy weterani projektu KIBICE RAEM - Kuba i Kuba, mają już za sobą kilkadziesiąt (a może i kilkaset!) projektów, natomiast koordynatorzy z Poznania - Marcin i Paweł dopiero mają na koncie kilka akcji zakończonych sukcesem. Wspólne jest jednak wielkie zaangażowanie. Tak samo jak w pozostałych ośrodkach koordynatorzy opowiadają z wypiekami na policzkach co niedawno zakończyli, bądź niedługo zrobią i jak pozytywnie wpłynie to na kibiców czy lokalną społeczność.

 

Dzień 3: KIBICE RAZEM Śląsk Wrocław, KIBICE RAZEM Lech Poznań


W pierwszej kolejności ze względu na geograficzną bliskość odwiedziliśmy we Wrocławiu Kubę i Kubę. Obaj koordynatorzy byli w trakcie przygotowań do zakończenia kilku projektów, których finisz zbiegał się z zakończeniem rozgrywek Ekstraklasy. Wśród takich inicjatyw był m.in. Kibicowski Konkurs Literacki, czyli stworzenie przez kibiców tekstu, który będzie relacją z meczu, wyjazdu, oprawy czy też np. podsumowaniem sezonu bądź rundy. Na najlepsze wiersze/teksty nadal czeka piłka z autografami piłkarzy Śląska, a także honorowe miejsce w prestiżowym (ponieważ nie podlegającym sprzedaży) albumie "TO MY, kibice Śląska 2015", który wydawany jest cyklicznie pod koniec każdego roku kalendarzowego. Na teksty koordynatorzy czekają do 5 lipca, natomiast rozstrzygnięcie nastąpi niecałe 3 dni później. Więcej informacji na stronie KR Śląsk Wrocław - KONKURS LITERACKI

 

W najbliższym czasie na Stadionie Śląska wystartuje także wystawa zdjęć z sezonu 2014/2015, która ma otwierać 5-lecie istnienia ośrodka we Wrocławiu. Wielkimi krokami nadciąga również premiera książki "Modern Football a Świat Kibiców". Czekamy na ogłoszenie daty jej wydania, która ma zbiec się na jesieni z konferencją MSiT i PZPN lub konferencją o takim samym tytule. A teraz nie lada gratka dla futbolowych maniaków - jako pierwsi publikujemy spis treści książki o której mowa powyżej:

Modern futbol a świat kibiców

 

pod redakcją Radosława Kossakowskiego, Jakuba Kurowskiego i Jakuba Nowakowskiego

 

Spis treści

 

Radosław Kossakowski, Jakub Kurowski O potrzebie studiów futbolowych.

 

Część I – Modern futbol i jego odcienie.

1. Przemysław Nosal – Dlaczego warto obserwować piłkarskie areny? Sport i megatrendy.

2. Michał Buchowski, Małgorzata Kowalska – Globalna gra: Mundial 2014 w oczach Europejczyków.

3. Zuzanna Walczak Komercjalizacja klubów piłkarskich a Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR).

4. Honorata Jakubowska – Dlaczego kobiety nie oglądają piłki nożnej kobiet?

5. Rafał Chwedoruk – Piłkarskie derby a podziały socjopolityczne. Przypadki Sofii i Belgradu.

6. Marta Pikora Naukowa błahostka? O sporcie jako istotnym temacie badawczym na przykładzie piłki nożnej.

 

Część IIŚwiat kibiców.

1. Radosław Kossakowski Modern futbol i świat kibiców. W poszukiwaniu ram interpretacji.

2. Kamila Grześkowiak, Bartosz Wiśniewski – Piłka nożna z perspektywy kibiców. Komercjalizacja a tradycja.

3. Piotr Małczyński – Januszowy karnawał? Modern football a kibice reprezentacji.

4. Mateusz Grodecki, Dominik Antonowicz – Modernizacja i football fandom. Wpływ Procesu Modernizacji Polski (1989-2012) na kształtowanie się kultury kibicowskiej w Polsce.

5. Jacek Burski – Pomiędzy realnym a skonstruowanym. Antysemityzm kibicowski.

6. Konrad Burdyka – Kibice a proces przemian piłkarstwa amatorskiego na polskiej wsi.

 

To tylko przedsmak treści, którą już niedługo będziemy mogli się nacieszyć.

 

Co poza tym? Oczywiście dużo, dużo więcej - np. "Sportowy Śląsk" czyli wakacyjna akcja, w której to nasi koordynatorzy przy współpracy z profesjonalnymi trenerami organizują czas młodzieży i kibicom. W ramach akcji w Zgorzelcu i Wrocławiu uczestnicy mają okazję m.in. poćwiczyć taekwondo, crossfit, football amerykański, koszykówkę, rugby czy muay thai. Idąc dalej - akcje znane z opisanych wcześniej ośrodków takie jak zbieranie nakrętek czy też przygotowania do nowego sezonu oraz wyjazdu na el. Ligi Europy, w których koordynatorzy ściśle współpracują z Klubem Kibiców Niepełnosprawnych.

 

Na koniec zostawiliśmy specjalnie inicjatywę, która świetnie sprawdziła się w latach ubiegłych przyciągając rzesze ochotników. Chodzi o Kibicowski Inkubator Pomysłów, w którym najlepsze pomysły są zasilane środkami pieniężnymi i realizowane. W tym roku na najlepsze pomysły czeka 5000 zł, z których zorganizowane mogą zostać pomysły takie jak ubiegłoroczny turniej charytatywny połączony ze zbiórką środków na walkę jednego kibiców z białaczką czy np. akcje związaną z grafami Śląska w mieście. Również w tym wypadku czekamy na ogłoszenie konkursu, jego zasad, a w szczególności na jego rozstrzygnięcie. Trzymamy kciuki za pomysły Kibiców Śląska!

 

Z kolei jako ostatni odwiedziliśmy ośrodek KR Lech Poznań, gdzie tak naprawdę powinniśmy napisać, że odwiedziliśmy jedynie koordynatora Pawła, ponieważ lokal na potrzeby ośrodka jeszcze nie został udostępniony. W każdym razie zwiedziliśmy teren, na którym funkcjonuje obecnie szkoła, a w niedalekiej perspektywie istnieć będzie ośrodek KR. Obok pawilonu, w którym na parterze mieszczą się szatnie, a na 1szym piętrze planowany jest ośrodek znajduje się pełnowymiarowe boisko piłkarskie, na którym obecnie rozgrywa swoje mecze drużyna klasy okręgowej Wiary Lecha. 


Brak ośrodka nie przeszkadza jednak koordynatorom w działaniu. Za swój cel postawili uczyć dzieci i młodzież w atrakcyjnej formie zabawy jakimi mają być poruszające patriotyczne tematy turnieje piłki nożnej. Przygotowując się do remontu ośrodka Paweł i Marcin zorganizowali Turniej Poznańskiego Czerwca, w którym udział wzięło 10 drużyn. Ponadto, KR Poznań ma już za sobą pozyskanie pierwszych partnerów i patronów. Są to m.in. Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Powstania Poznańskiego 1956 r. czy Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Do wsparcia dołączyli się także - Red is Bad, producent odzieży oraz portal crwofundingowy eHat.me. Jeżeli chodzi o dalsze pomysły to padały nazwy turniejów, jak np. Turniej z okazji Dnia Solidarński czy Turniej Niepodległości. Po remoncie zaplanowane są już także chociażby warsztaty dziennikarskie, malowanie grafów oraz spotkania z ciekawymi gośćmi i piłkarzami pierwszej drużyny Lecha Poznań. O planowanym otwarciu na pewno już niedługo napiszemy.


Podsumowując - w ciągu 4 dni odwiedziliśmy 6 ośrodków KIBICE RAZEM w różnych miejscowościach. Pokonaliśmy ponad 1200 km zbierając cały wakacyjny plan działania ośrodków w 3 krótkie teksty. Ośrodki często skrajnie różniły się swoimi pomysłami i działalnością, ale łączyło ich jedno - pasja do piłki nożnej i miłość do ukochanej drużyny, dzięki którym pojawiają się niesamowite pomysły na ich funkcjonowanie. Ośrodki są niejednokrotnie świetlicami i jedynymi organizatorami rozrywki dla okolicznych dzieciaków, a także okazją do wyjazdu na kolonie czy turniej piłkarski. Liczymy, że zachęceni tymi relacjami czytelnicy odwiedzą któryś z ośrodków, zgłoszą się do pomocy przy organizacji lub remoncie, czy może nawet dadzą impuls do założenia ośrodka we własnej miejscowości. Jesteśmy na Was i dla Was otwarci - KIBICE RAZEM


 


Drukuj
4430

Wybór motywu

Czytaj więcej

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Previous Następny
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2020 Kibice Razem
Back To Top