Opolski Szlak Pamięci Powstań Śląskich
Na załączonej grafice można zobaczyć przebieg linii frontu w okresie walk w III Powstaniu Śląskim. Linia ta ciągnie się od Gorzowa Śląskiego, przez okolice Olesna, ziemię Ozimską, Górę Św. Anny i Gogolin po Kozielskie i Racibórz. Jak widać, ogrom wysiłku militarnego w okresie III Powstania Śląskiego, skupiony był na ziemi Opolskiej. Na Opolszczyźnie znajdziemy też ślady starć w okresie I i II Powstania. Dziś niestety często o tym dziedzictwie i ciekawej historii zapominamy.
Dlatego też twórcy „szlaku miejsc pamięci Powstań Śląskich na Opolszczyźnie” - Stowarzyszenie Biało-czerwone Opole oraz SSOO Jedna Odra – zdecydowali się na jego opracowanie. Wierzymy, że wiele zapomnianych miejsc uda się przypomnieć.
Katalog miejsc godnych przypomnienia nie jest zamknięty my jednak zdecydowaliśmy się na poprowadzenie szlaku przez 22 kluczowe miejsca:
1. Praszka
2. Gorzów Śląski
3. Olesno
4. Łowoszów
5. Zębowice
6. Ozimek
7. Zawadzkie
8. Dobrodzień
9. Opole
10. Kamień Śląski
11. Gogolin
12. Oleszka
13. Wysoka
14. Strzebniów
15. Zdzieszowice
16. Żyrowa
17. Kalinów
18. Góra Św. Anny
19. Leśnica
20. Kędzierzyn-Koźle
21. Dziergowice
22. Racibórz
My już dziś zachęcamy do odwiedzania tych miejscowości oraz do dzielenia się z nami swoimi pomysłami na kolejne miejsca godne przypomnienia. A my już w najbliższym czasie zaprosimy Państwa na wydarzenia przypominające historię wymienionych miejsc oraz związanych z nimi osób. Kończymy też prace nad portalem, który stale będzie rozwijany by wyeksponować jak najwięcej miejsc na Opolszczyźnie, które są związane z historią Powstań Śląskich.
Już dziś zachęcamy do polubienia naszego fanpage’u, udostępniania niniejszego posta i wsparcia naszych wysiłków w przypominaniu historii Polskiego Śląska Opolskiego.
Szlak powstaje dzięki współfinansowaniu ze środków Ministerstwo Obrony Narodowej.
[źródło grafiki: Kordecki M., Smolorz D., Atlas historyczny. Górny Śląsk w XX w., Gliwice-Opole 2013]
13720