User Menu Search
Close
Najdłuższa Szychta - Górnicze spotkanie z wyjątkowym przesłaniem
GKS Tychy
/ Kategorie: GKS Tychy

Najdłuższa Szychta - Górnicze spotkanie z wyjątkowym przesłaniem

Specjalna oprawa przygotowana przez kibiców, górnicza orkiestra na trybunach i okolicznościowe koszulki. Mecz pomiędzy GKS-em Tychy i Re-Plast Unią Oświęcim upamiętnił 40. rocznicę górniczego strajku w kopalni Piast w Bieruniu.

 

Trochę wstyd się przyznać, że w moim wieku jestem po raz pierwszy na meczu hokeja, choć mieszkam niedaleko w Bojszowach. Jak chodziłem do szkoły, to ten stadion był budowany i mieliśmy tutaj wtedy praktyki. Robiliśmy szatnie i montowaliśmy inne rzeczy. Fajnie się złożyło, że po raz pierwszy byłem na takim meczu – mówi Andrzej Makosz, uczestnik strajku z 1981 roku.

W grudniu 1981 roku ponad tysiąc górników 650 metrów pod ziemią strajkowało przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Spędzili tam dwa tygodnie i nie wyjechali nawet na wigilię. To był najdłuższy protest w powojennej historii górnictwa. Dramatyczne wydarzenia trwały od 14 – 28 grudnia i na stałe zapisały się na kartach historii. Jego uczestnicy oglądali zmagania hokeistów z trybun Stadionu Zimowego.

To są dla mnie niezapomniane dni, podobnie jak to spotkanie. Oprawa była bardzo ładna, miłe zaskoczenie i cieszy, to, że młodsze pokolenie pamięta o tych, co 40 lat temu przez dwa tygodnie byli na dole. Walczyli o wolną i sprawiedliwą Polską i dziś mamy tego efekty. Ja byłem wtedy bardzo młodym człowiekiem, miałem 20 lat i byłem kawalerem. Moje podejście było trochę inne niż osób, które miały rodziny. Ja podchodziłem do tego z większą swobodą i mniejszym strachem. Po latach ktoś zapyta czy było warto? Ja odpowiadam, że jak najbardziej – dodaje Kazimierz Graca, uczestnik strajku z 1981 roku.

Ja wtedy nie czułem smutku, tylko coś doniosłego, bo przeciwstawialiśmy się ewidentnemu złu, które było przez nas tak odbierane. Komunizm to jest coś fatalnego i stanem wojennym chce się powrócić do tych mrocznych chwil i odebrać nam cząstkę wolności. Ja pamiętam, że na dole czuliśmy się bardzo wolni i solidarni. Tam nie było kłótni, sprzeczek, tylko z szacunkiem odnosiliśmy się do siebie i bez wątpienia było bardzo patriotycznie – podkreśla Andrzej Makosz, uczestnik strajku z 1981 roku.

W 1981 roku zawodowy sport funkcjonował przy zakładach pracy. To kopalnia płaciła hokeistom Górniczego Klubu Sportowego Tychy, a w latach 1981-1982 uzupełniła nazwę klubu, który występował pod szyldem GKS Piast Tychy. Bieruń był wtedy wcielony do Tychów, więc także kopalnia znajdowała się w granicach administracyjnych tego miasta.

Wtedy zaczynał się bardzo dobry okres w historii GKS-u ­– mówi Piotr Zawadzki, autor książki Jeszcze tylko jeden gol! Tyskie historie hokejowe. W sezonie 1981/1982 otrzymali wsparcie od kopalni, które ustabilizowało sytuację w klubie. Jego wiceprezesem był Czesław Gelner, zarazem dyrektor KWK Piast. Hokeiści mogli na niego liczyć.

Wcześniej zawodnicy tułali się po różnych lodowiskach, a od 1978 roku grali na nowym Stadionie Zimowym. – Decydująca była dobra polityka kadrowa – trenerem klubu został Zdenek Haber z Czechosłowacji, a do klubu dołączyli Henryk Gruth, Witold Pułka i Andrzej Małysiak – tłumaczy Zawadzki. Ten ostatni nie wrócił do PRL z Mistrzostw Świata w austriackim Klagenfurcie w 1982 roku i odnalazł się w RFN.

Stadion Zimowy zapełniał się kibicami, ale podejście górników do sportowców na pensjach zakładowych było różne.

Zorganizowano im zjazd do kopalni, w trakcie którego dosłownie ich przeczołgali. To miało cel ideologiczny – mieli poznać ciężką pracę górników, którzy ich utrzymują – mówi.

To także decyzja o usunięciu drużyny z kopalni początkiem lat dziewięćdziesiątych spowodowała, że ten przemianował się na Tysovię Tychy i miał swój trudniejszy okres w historii.

autor: K. Trzosek

Drukuj
3734
Wakacyjna zbiórka dla zwierzaków Wakacyjna zbiórka dla zwierzaków

Wakacyjna zbiórka dla zwierzaków

Stowarzyszenie kibiców "Wielki Śląsk" oraz ośrodek Kibice Razem Śląsk Wrocław po raz kolejny organizują zbiórkę najpotrzebniejszych...
Śląsk Wrocław 7250
Ostatni mecz sezonu! Ostatni mecz sezonu!

Ostatni mecz sezonu!

POLONIA WARSZAWA-Unia Skierniewice  19.06.2021 Godzina 17.00 Dzisiaj rozegramy ostatni mecz sezonu z Unią Skierniewice.  Będzie to...
Polonia Warszawa 5396
Spotkanie robocze Spotkanie robocze

Spotkanie robocze

Dziś w Warszawie odbywa się pierwsze w tym roku Spotkanie robocze koordynatorów Kibice Razem.  Główną tematyką spotkania jest:...
GKS Bełchatów 5381
Odra Opole ma 76 lat! Odra Opole ma 76 lat!

Odra Opole ma 76 lat!

Kilka dni po zakończeniu II wojny światowej, gdy Opole było jeszcze zniszczone, grupa zapaleńców na czele z panem Leonardem Olejnikiem - powołała...
Odra Opole 8338
Pierwsza216217218219220221222223225227228229230231232233Ostatnia

Ośrodki

  • Wszystko
  • Kibice Razem
  • Lechia Gdańsk
  • Śląsk Wrocław
  • Arka Gdynia
  • GKS Tychy
  • Miedź Legnica
  • Górnik Zabrze
  • Korona Kielce
  • Lech Poznań
  • Motor Lublin
  • Jagiellonia Białystok
  • Ruch Chorzów
  • GKS Bełchatów
  • Sandecja Nowy Sącz
  • Pogoń Szczecin
  • Stal Mielec
  • Odra Opole
  • Polonia Warszawa
  • Stal Stalowa Wola
  • KKS Kalisz 1925
More

    brak treści

    Wystąpił problem podczas ładowania treści

    Poprzedni Następny

    Najpopularniejsze

    Poprzedni Następny

    Newsletter

    Podaj adres email, aby zapisać się na newsletter programu Kibice Razem
    CAPTCHA
    Wpisz kod z obrazka powyżej:
    Back To Top