Rusza akcja "Stadiony bez barier"
w ramach światowego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Już podczas 34. i 35. kolejki LOTTO Ekstraklasy odbędzie się akcja „Stadiony bez barier” mająca na celu zachęcenie osób z niepełnosprawnościami do przychodzenia na mecze. Wydarzenie jest częścią „Tygodnia bez barier” realizowanego z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, który obchodzony jest 5 maja na całym świecie. Współorganizatorami akcji są Ekstraklasa S.A., Polski Związek Piłkarzy, Federacja Kibiców Niepełnosprawnych i Olimpiady Specjalne Polska.
- Poprzez akcję „Stadiony bez barier” chcemy pokazywać, że kluby Ekstraklasy są otwarte na kibiców z niepełnosprawnościami, a jednocześnie promować wśród tych osób regularne uczestnictwo w piłkarskich spotkaniach. Mam nadzieję, że szereg działań zaplanowanych na najbliższe kolejki w ramach tej inicjatywy pomoże zachęcić jeszcze więcej osób z niepełnosprawnościami do wspólnego kibicowania ulubionym drużynom na żywo, ze stadionowych trybun – mówi Marcin Stefański, dyrektor operacyjny w Ekstraklasie S.A.
W ramach akcji zaplanowano bannery promujące hasło „Stadiony bez barier”, które będą prezentowane podczas meczów 34. i 35. kolejki przez przedstawicieli Polskiego Związku Piłkarzy, Federacji Kibiców Niepełnosprawnych i Olimpiad Specjalnych Polska. Na telebimach i w kanałach social media klubów i Ekstraklasy z kolei ma być emitowany materiał wideo z udziałem piłkarzy i piłkarek z niepełnosprawnością intelektualną.
Niepełnosprawni kibice zostaną również zaangażowani do eskort wyprowadzających ligowe drużyny na boiska podczas meczów. Ponadto na stadionach w miarę możliwości organizowana będzie audiodeskrypcja dla osób niedowidzących i niewidomych. W aplikacji Ekstraklasy przez cały czas dostępne są też informacje o udogodnieniach dla kibiców niepełnosprawnych na stadionach, m.in. w zakresie dostępu do wind, podjazdów dla wózków inwalidzkich wraz z kontaktami do osób odpowiedzialnych za te kwestie w klubach.
„Stadiony bez barier” to nie jedyna inicjatywa na rzecz osób niepełnosprawnych, w którą angażuje się Ekstraklasa. Ligowa spółka jest też patronem XIX Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. To największe na świecie wydarzenie promujące grę w piłkę nożną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną i zachęcające do kibicowania zawodnikom.
W tym roku w ramach akcji rozegranych zostanie ponad 450 zawodów sportowych na boiskach 50 krajów Europy, w których uczestniczyć ma przeszło 45 tys. zawodników. Tylko w Polsce odbędzie się 17 regionalnych turniejów Olimpiad Specjalnych, które potrwają do 16 czerwca. W całym kraju w zawodach bierze udział ponad 1700 piłkarzy z niepełnosprawnością intelektualną oraz blisko 700 trenerów i wolontariuszy. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska będą też uczestniczyć w akcji „Stadiony bez barier”.
Źródło: Federacja Kibiców Niepełnosprawnych
14664