Co przyniósł 2017 rok?
podsumowanie
Rok 2017 był to już drugi rok realizacji programu Ministerstwa Sportu i Turystyki, koordynowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej KIBICE RAZEM, był to też drugi rok funkcjonowania ogólnopolskiej Federacji Kibiców Niepełnosprawnych oraz czwarty już rok pracy rozpoczętej w 2013 w ramach SLO (Support Liasion Officer).
Kibice Razem
W 2017 roku do 12 dotychczasowych ośrodków Kibice Razem dołączyły 3 kolejne w tym dwa z zupełnie skrajnych obszarów Polski. Tym samym do grono uczestników programu Kibice Razem dołączyli fani ze Szczecina, Bełchatowa i Nowego Sącza. Najszybciej swoją działalność mogli rozpocząć bełchatowscy kibice, ostatni został otwarty ośrodek w województwie zachodniopomorskim. Rok 2017 kończymy jako 15 niezależnych ośrodków Kibice Razem na mapie Polski, w 12 województwach. Trzeba też nadmienić, że droga do otwarcia własnego lokalu i organizacji pracy w ramach Kibice Razem nie jest prosta. Wolę współpracy muszą wyrazić wszystkie zainteresowanie podmioty, od kibiców zaczynając idąc poprzez samorząd a na Ministerstwie Sportu i Turystyki kończąc. Każdy kolejny rok rozrastania się programu utwierdzenia tylko w przekonaniu, że działania rozpoczęte w 2010 roku mają sens, a kreatywność kibiców nie zna granic. W roku 2017 wszystkie lokalne ośrodki wykazały się nie małymi nakładami pracy czy to w doprowadzenie swojej siedziby i miejsca spotkań dla kibiców do stanu używalności czy też angażując się w akcje sportowe, społeczne a nawet naukowe! Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie dla nas równie dobry.
W mijającym roku miały miejsce także dwa duże wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim. Były to kolejno IV Turniej Kibice Razem, który w tym roku odbył się w Wawrzkowiźnie pod Bełchatowem a także Konferencja Kibice Razem w Warszawie prezentująca dokonania na płaszczyźnie organizacji kibicowskim wszystkim zainteresowanym w tym samorządom, organizacją pozarządowym i przede wszystkim kibicom. Oba wydarzenia należy uznać za udane i gromadzące liczną widownie. Turniej Kibice Razem to oprócz sportowej rywalizacji młodych sympatyków piłki nożnej świetna okazja do spotkania się i zabawy.
Co oprócz tego?
W lutym w Moskwie odbyła się konferencja zorganizowana przez Rosyjską Federację Futbolu dot. kierowników ds. bezpieczeństwa i SLO, przed nadchodzącymi u naszego wschodniego sąsiada Mistrzostwami Świata w 2018 roku, a jednym z prelegentów był krajowy koordynator ds. kibiców z ramienia PZPNu dr Dariusz Łapiński
W maju na PGE Narodowym odbył się finał Pucharu Polski, w którym zmierzyły się ze sobą drużyny Lecha Poznań i Arki Gdynia. Mecz ten zostanie zapamiętany głównie z niespodziewanego wyniku i to skazywana na porażkę drużyna z Pomorza podniosła Puchar Polski.
W czerwcu odbyły się II warsztaty DSLO – nowej funkcji w klubach szczebla centralnego tzw. Łącznika pomiędzy klubem a kibicami niepełnosprawnymi. Polski Związek Piłki Nożnej we współpracy z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych uruchomił także nową kategorię biletów dla niepełnosprawnych fanów – miejsca Easy Access – przeznaczone dla osób, które nie muszą korzystać z wózków inwalidzkich.
W przerwie między sezonami powstało Podsumowanie Raportów SLO zakończonego sezon 2016/2017 na szczeblu centralnym.
Z kolei w listopadzie w Wiedniu odbyły się II Warsztaty SLO zorganizowane przez UEFA, na których zaprezentowane rozwój funkcji SLO (Support Liasion Officer) w poszczególnych krajach zrzeszonych w ramach europejskiej unii piłkarskiej.
Bez dwóch zdań był to dobry rok dla polskiej piłki nożnej czego najlepszym dowodem jest awans polskiej reprezentacji do turnieju finałowego Mistrzostw Świata w Rosji. Dlatego życzymy sobie aby nadchodzący 2018 był co najmniej równie dobry, jak nie lepszy. Dosiego!
Kibice Razem
22854