Motyw ciemny Motyw jasny
Sektor KIBICE RAZEM na meczu Polska – Holandia. 200 głosów, jedna pasja!
Nowy rozdział Federacji Kibiców Niepełnosprawnych. XVI Warsztaty w Warszawie i wybory, które zmieniają układ sił w organizacji
Bełchatów kibicuje aktywności – podsumowanie tygodnia 16 (17–21.11)

Nowy rozdział Federacji Kibiców Niepełnosprawnych. XVI Warsztaty w Warszawie i wybory, które zmieniają układ sił w organizacji

W sobotę, 15 listopada 2025 r., Hotel Novotel Airport stał się centrum najważniejszych rozmów
o dostępności na polskich stadionach. XVI Warsztaty organizacji członkowskich Federacji Kibiców Niepełnosprawnych i DSLO zgromadziły przedstawicieli klubów z całego kraju — ludzi, którzy na co dzień dbają, by emocje meczowe były dostępne dla wszystkich. Spotkanie odbyło się dzień po meczu Polska–Holandia, co dodało dyskusjom świeżości i praktycznej perspektywy prosto z trybun.

Punktualnie o godz. 10:00 warsztaty otworzył prezes FKN, Michał Fitas. W krótkim wprowadzeniu przywitał uczestników i nakreślił główne cele spotkania, przechodząc od razu do części merytorycznej. Od pierwszych minut sala zapełniła się energią ludzi, którzy znają stadionowe realia „od kuchni”: wiedzą, gdzie pojawiają się bariery, które procedury działają, a które wymagają poprawy. Zamiast kurtuazyjnych rozmów dominowały konkretne analizy i wymiana doświadczeń — możliwe tylko wtedy, gdy w jednym miejscu spotyka się tak wielu praktyków z różnych części kraju.

Atmosfera była intensywna, momentami bardzo gorąca, ale zawsze konstruktywna. Ta mieszanka kompetencji, pasji i zaangażowania od lat sprawia, że warsztaty FKN są czymś znacznie więcej niż corocznym wydarzeniem — są realnym forum zmian.

W części merytorycznej uczestnicy pochylili się nad tematami związanymi z marketingiem, modelową współpracą z samorządem, europejskimi trendami dostępności, a także aktualną sytuacją w klubach
i realizacją akcji „Stadiony Bez Barier”. Prezentacjom towarzyszyły żywe dyskusje, w których spotykały się różne perspektywy, ale kierunek był wspólny: poszukiwanie rozwiązań, które realnie poprawiają komfort kibicowania osób z niepełnosprawnościami. To właśnie w takich rozmowach rodzą się pomysły, które później przekuwane są w konkretne działania na stadionach w całym kraju.

Najważniejszy punkt dnia – wybory do Zarządu FKN

Jednym z najważniejszych punktów warsztatów były wybory władz na kadencję 2025–2029.
To moment, który wyraźnie zaznaczył zmianę pokoleniową i organizacyjną w Federacji — do Zarządu weszło aż sześciu nowych przedstawicieli klubów, a jedyną osobą kontynuującą swoją misję
w dotychczasowej funkcji jest prezes Michał Fitas (Śląsk Wrocław). Delegaci zdecydowali, że to on ponownie pokieruje pracami Federacji, a wraz z nim nowy zespół rozpocznie działania w składzie:

  1. Michał Fitas – Śląsk Wrocław – Prezes
  2. Piotr Czarnota – GKS Katowice – Wiceprezes
  3. Ireneusz Ruchała – GKS Tychy – Członek Zarządu
  4. Tadeusz Bochenek – Cracovia – Członek Zarządu
  5. Adam Roczniok – Górnik Zabrze – Członek Zarządu
  6. Maria Mielniczak – Zagłębie Lubin – Członek Zarządu
  7. Bartosz Pawlisiak – Legia Warszawa – Członek Zarządu

Wybrano także nową Komisję Rewizyjną:

  1. Paweł Pejta – Piast Gliwice
  2. Paweł Pietrzyk – Radomiak Radom
  3. Maciej Zobek – Zagłębie Sosnowiec

Skład władz na kolejną kadencję to wyraźny sygnał, że Federacja otwiera nowy rozdział — wchodząc w niego z doświadczeniem obecnego prezesa i świeżą energią pozostałych członków Zarządu. Przed nowo wybranym zespołem stoi ambitne zadanie kierowania Federacją w okresie dynamicznych zmian w obszarze dostępności, infrastruktury i współpracy z klubami.

Dlaczego takie spotkania są ważne?

Warsztaty są jedną z nielicznych okazji, aby całe środowisko mogło wspólnie przyjrzeć się realnym potrzebom i wyzwaniom, z jakimi mierzą się kibice z niepełnosprawnościami. To przestrzeń, w której spotykają się ludzie pracujący na pierwszej linii — koordynatorzy, wolontariusze i liderzy klubów. To oni każdego dnia dbają o to, by stadionowe emocje były dostępne dla wszystkich, niezależnie od ograniczeń.

Podczas takich rozmów łatwiej dostrzec różne perspektywy, wymienić doświadczenia, wskazać dobre rozwiązania i nazwać te obszary, które wciąż wymagają poprawy. Właśnie wtedy rodzą się pomysły
i projekty, które później przekładają się na realne zmiany na trybunach: bardziej świadomą obsługę kibiców, lepszą infrastrukturę, skuteczniejszą komunikację między klubami a organizacjami.

Warszawskie warsztaty po raz kolejny pokazały, że środowisko kibiców z niepełnosprawnościami jest niezwykle spójne, ambitne i gotowe do wspólnego działania. Atmosfera otwartości i zaangażowania udowodniła, że Federacja wchodzi w nową kadencję z mocnym mandatem, świeżą energią i jasnym celem: dalszym rozwojem programu Stadiony Bez Barier oraz pogłębianiem współpracy z klubami, samorządami i partnerami w całym kraju.

Takie spotkania nie są jedynie podsumowaniem dotychczasowych działań — stają się impulsem, który napędza kolejne lata pracy i wzmacnia ideę dostępności w polskim sporcie.

 

Zapisz się do newslettera!

Klikając przycisk „Subskrybuj”, potwierdzasz, że zapoznałeś się i zgadzasz się z zasadami Polityka prywatności
Przejdź do treści